Статті

Як не стати жертвою шахраїв інтернет-магазину і що робити, якщо вас уже обдурили?

Найпоширеніші схеми зловмисників в сфері онлайн-торгівлі – обман з доставкою товару, фішинг і підробка акаунтів відомих торгових майданчиків. Щоб не стати жертвою шахраїв, потрібно розрізняти ознаки потенційно небезпечного інтернет-магазину і знати, що робити, якщо ви вже попалися на вудку.

За минулий рік кожен десятий українець стикався з шахрайством у сфері інтернет-покупок. Це 11% жителів всієї країни, з яких 7% позбулися своїх грошей в результаті дій зловмисників, і тільки 4% змогли повернути свої кошти після псевдопокупки. При цьому представники старшого покоління стикаються з шахраями рідше молоді.

Ознаки потенційно небезпечного інтернет-магазину

1. Занадто низька ціна.

Будьте пильні, якщо з незрозумілих причин ціни на товари набагато нижчі ринкових.

2. Вимога про передоплату.

Ніколи не перераховуйте гроші через анонімні платежі, якщо ви особисто не знайомі з продавцем або раніше не замовляли у нього товари.

3. Відсутність кур’єрської доставки і самовивозу.

Відсутність доставки і самовивозу має насторожити кожного покупця. Хороші онлайн-магазини дозволяють покупцеві вибрати спосіб отримання товару.

4. Відсутність контактної інформації та відомостей про продавця.

Пам’ятайте про те, що ви збираєтеся довіритися інтернет-магазину або конкретній особі, про яких нічого не знаєте.

5. Відсутність історій і відгуків на замовлення інтернет-магазину.

Магазин в інтернеті можна відкрити за кілька хвилин. Отже, закрити його так само швидко і просто. Ставтеся до нових майданчиків з обережністю і не забувайте читати відгуки покупців і порівнювати опис товарів на інших інтернет-ресурсах.

6. Надмірна наполегливість менеджерів інтернет-магазину.

Якщо в процесі оформлення замовлення менеджер починає квапити вас з оплатою, переконуючи, що незабаром товар буде коштувати дорожче, не піддавайтеся і тверезо оцінюйте свої дії.

Що робити, якщо все ж попались на прийом шахраїв при онлайн-покупці?

Якщо ви попалися в руки шахраїв при покупці в інтернеті, в першу чергу потрібно написати офіційну скаргу продавцю. Якщо він проігнорує її і не виправить ситуацію, можна звернутися в поліцію.

Чим більше інформації буде надано правоохоронним органам, тим вище ймовірність, що вам повернуть гроші. В ідеалі потрібно вказати всі дані про шахраїв: імена або ніки в інтернеті, номер електронного рахунку, історію листування, виписку з рахунку або чек, а також юридичну адресу організації. В результаті справу передадуть до суду, і ви зможете вимагати не тільки повернення коштів, а й грошову компенсацію моральної шкоди.

Паралельно з цими діями можна звернутися в банк, який обслуговує вашу карту. Його співробітники допоможуть скласти заяву на чарджбек. Ця процедура полягає у списанні коштів з одержувача і повернення їх платнику, після чого вимога довести правильність операції переходить до одержувача.

З електронними платіжними системами на кшталт PayPal або WebMoney буде трохи простіше. У цьому випадку зі збором потрібної інформації про шахраїв допоможе техпідтримка адміністрації, а при накопиченні достатньої кількості скарг псевдомагазин прикриють. Гроші, правда, все одно доведеться повертати через суд або банк, тому що ймовірність того, що ваші кошти все ще на рахунку шахраїв, вкрай мала.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button