Статті

Реактор в кишені: чи небезпечне випромінювання від смартфонів та іншої техніки

Існує думка, що техніка випромінює хвилі, які негативно позначаються на здоров'ї людини. Редакція GSMinfo розібралася, чи може смартфон, мікрохвильова піч чи роутер справді нам зашкодити.

Коли говорять про «шкідливі промені», то йдеться зазвичай про електромагнітне випромінювання (ЕМІ), яке є у всіх електроприладів. Але у сертифікованих пристроїв його рівень не перевищує безпечну для людини норму.


У різних країнах ця норма може дещо відрізнятися і навіть вимірюватись у різних величинах.

Випромінювання від смартфона та планшета

Насамперед, побоювання у обивателів викликає ЕМІ від смартфона. При цьому уточнимо, що ніякої радіації пристрої не випромінюють.

На відміну від інших приладів для визначення рівня випромінювання смартфонів використовується SAR (Specific Absorption Rate) – питомий коефіцієнт поглинання електромагнітної енергії. Він показує, скільки енергії поглинається тканинами людини за секунду, і вимірюється в Вт/кг.

Вважається, що чим нижчий рівень випромінювання, тим краще, проте достовірні дані на основі довгострокових досліджень поки що отримати не можливо — смартфони для цього існують відносно недовго.

На даний момент за європейськими нормами SAR смартфонів не повинен перевищувати 2 Вт/кг, США – 1,6 Вт/кг. Девайс, випромінювання якого перевищує ці параметри, не пройде сертифікацію та не потрапить на ринок.

Смартон в руках

При цьому відомо, що рівень випромінювання підвищується під час заряджання пристрою, пошуку мережі або перемикання з однієї вежі на іншу. Але навіть у ці моменти випромінювання не перевищує норми. 

Однак якщо ви не вірите офіційним даним і хочете підстрахуватися, то ось що можна зробити:

  • не користуватися смартфоном під час руху та в місцях з поганим зв’язком;
  • не класти девайс під подушку і взагалі надто близько до ліжка;
  • ставити гаджет на зарядку не ближче, ніж за метр від себе;
  • носити смартфон у сумці, а не в кишені;
  • обмежувати тривалість розмови та й загалом перебування перед екраном;
  • використовувати гарнітуру , щоб не підносити гаджет до голови.

Всі ці рекомендації відносяться і до планшетів , але не є науково обґрунтованими. 

Випромінювання від роутера

Роутерам теж дісталося, адже вони постійно роздають Wi-Fi, використовуючи радіочастоти, тому деякі користувачі навіть відключають роутер на ніч. 

Також є міф, що сигнал Wi-Fi може бути небезпечним для людини, оскільки викликає «тепловий ефект» (перегрів тканин тіла). Але роутери створюються з урахуванням цих особливостей та їх SAR не перевищує 0,614 Вт/м² – для точок доступу на відкритій території та 0,19 Вт/м² – для пристроїв у приміщеннях.  

А для відчутного нагрівання тіла людини роутеру знадобиться близько півтора року. І це лише за умови, що пристрій безперервно перебуватиме на відстані 30 см від користувача. 

В інтернеті можна знайти популярні рекомендації, що не варто ставити ноутбук або інший пристрій, який приймає бездротовий сигнал на коліна. Також прихильники теорій змови не рекомендують розміщувати роутер у спальні. Проте жодних наукових підстав під собою ці заяви немає.

Випромінювання від мікрохвильової печі

Мікрохвильові печі викликають, мабуть, найбільший страх — багато хто серйозно від них відмовляється через «страшне мікрохвильове випромінювання». Вважається, що ці пристрої можуть зіпсувати їжу та взагалі повільно вбивають своїх користувачів.

Справді, електромагнітне випромінювання від мікрохвильових печей у кілька разів вище, ніж від смартфонів чи роутерів – близько 0,5 Вт/м 2 . Але в конструкції сучасних приладів є спеціальний екран, який не дозволяє мікрохвиль виходить за межі корпусу. Так що ви зможете опромінитися, тільки якщо покладете в мікрохвильову піч голову або руку або станете використовувати прилад з відкритими дверцятами, що зараз в принципі неможливо – прилад просто не включиться. 

Також категорично не рекомендується експлуатувати прилад із пошкодженим екраном. А якщо ви помітили, що дверцята прилягають нещільно – це привід здати мікрохвильову піч у ремонт.

Також існує думка, що мікрохвильові печі опромінюють їжу і навіть змінюють її молекулярний склад. Але ультракороткі хвилі впливають на молекули води в їжі та змушують їх рухатися вздовж ліній силового поля. Це і призводить до нагрівання їжі, а її склад і властивості при цьому не змінюються. 

Випромінювання від ноутбука та десктопу

Міфи про надмірне випромінювання і навіть радіації від комп’ютерів збереглися з тих часів, коли на робочих столах стояли монітори з електронно-променевими трубками. Причому від радіації, за чутками, допомагали кактуси, які ставили поряд із ПК.

Монітори з ЕПТ справді мали більш високий рівень електромагнітного випромінювання, але до сучасних рідкокристалічних аналогів це не має жодного стосунку. Випромінювання від системного блоку також не перевищує допустимих норм. Все це справедливо і для ноутбуків . 

Ноутбук зарядка

Небезпека при роботі з комп’ютером, швидше, є неправильною установкою: занадто маленька відстань до екрану і неправильна постава , а також велика кількість часу, який ми проводимо за роботою або іграми . А ставити на робочий стіл кактуси можна, але якщо вони вам подобаються.

Підсумки

Ми не включили в цю статтю інші електроприлади, такі як фен, кондиціонер, праска, електробритву, вентилятор та інші, хоча вони є джерелами електромагнітного випромінювання. Про кожен з них писати немає сенсу, тому що ЕМІ у сертифікованих пристроїв знаходиться на безпечному рівні і всі вони випромінюють лише під час роботи. Але кілька загальних рекомендацій:

  • Купуйте прилади, що пройшли сертифікацію. Їхнє електромагнітне випромінювання гарантовано не перевищує норму.
  • Дотримуйтесь техніки безпеки під час експлуатації.
  • Якщо відійти від працюючого пристрою на 1 метр (що не завжди можливо), вже ніяке ЕМІ не буде небезпечним навіть гіпотетично.

Back to top button