Статті

Коли електронний гаманець в смартфоні перестає бути безпечним?

Електронний гаманець в смартфоні – зручний спосіб зібрати всі банківські карти в одному місці і розплачуватися в один дотик. Але багато хто побоюється, що так шахраям буде простіше заволодіти їхніми грошима або персональними даними. Розберемося, чому користуватися електронною картою навіть безпечніше, ніж звичайною.


Завантажуючи карту в свій смартфон, ми уявляємо, що тепер там будуть знаходитися всі відомості про неї та про її власника. Насправді при додаванні карти додаток для оплати (Apple Pay, Google Pay та інші) запитує у банку-емітента асоційований з картою токен і завантажує в смартфон саме його, а не самі дані карти. Навіть якщо шахрай перехопить ці дані, скористатися ними неможливо, вони не підійдуть навіть для оплати покупок в інтернеті. Це стосується і відомостей про власника карти.

Також ваш гаджет не виглядає для терміналу як карта, поки ви не активуєте цю функцію. Якщо активація не відбулася, то термінали оплати (в тому числі шахрайські) не зможуть прочитати пристрій.

Багато хто побоюється подвійного списання коштів за покупку. Таке дійсно іноді відбувається в транспорті, де для прискорення оплати використовуються оффлайн-транзакції. Тобто платіж враховується на терміналі, але відомості про нього передаються пізніше, і тільки тоді банк прийме або відхилить операцію.

Всі інші транзакції відбуваються онлайн, тому сигнал відразу надходить в банк.

Смартфон, використовуючи технологію NFC, з’єднується з терміналом, потім додаток для оплати передає токен і одноразовий код-криптограму. Платіжна система перевіряє дані, співвідносить код з номером картки клієнта і відправляє запит в банк-еквайєр (проводить платіж) і банк-емітент (що видав картку). Якщо останній підтверджує наявність коштів на рахунку, то приходить позитивна відповідь, і з карти списується сума. Вся процедура займає кілька секунд між прикладанням смартфона до терміналу, і роздрукування чека.

Якщо ж з карти раптом намагаються списати поспіль дві однакові суми, банк вважає їх шахрайськими (невірними) і призупиняє операції по карті.

Зараз найнебезпечнішим чинником в тому відношенні є втрата або крадіжка смартфона з підключеними безконтактними платежами.

Back to top button