Статті

Комп’ютерне моделювання показало, як пересувався тиранозавр

Голландські вчені з’ясували, з якою швидкістю і як міг пересуватися тиранозавр. Для цього вони створили комп’ютерну 3D-модель, за основу якої було взято скелет дорослої самки тиранозавра з Національного археологічного музею в Лейдені. Результат виявився дещо несподіваним.


Команда вчених з Амстердамського вільного університету та Утрехтського університету базує свої припущення про швидкість ходьби стародавнього ящура на явищі резонансу. У будь-якої тварини або людини є своя оптимальна швидкість пересування. Справа в тому, що центр ваги при русі переміщується в ритмі, який визначається особливостями розподілу ваги по частинах тіла. Так, навіть для двох людей з різною статурою цей ритм буде відрізнятися.

І тварини, і люди мимоволі підлаштовують швидкість своєї ходьби під цей ритм, щоб витрачати якомога менше енергії. Така синхронізація називається резонансом і саме через неї йти повільніше, підлаштовуючись під іншу людину, набагато складніше, ніж пересуватися зі звичною швидкістю.

Взявши за основу цю теорію, вчені створили тривимірну модель тиранозавра на основі скелета з Національного археологічного музею.

Вони змоделювали м’язи, внутрішні органи і припустили, що довгий м’язистий хвіст динозавра при ходьбі рухався вгору-вниз.

Анімація ходьби тиранозавра з урахуванням резонування хвоста демонструє більш реалістичну і повільну ходу, ніж передбачалося раніше. Відео: Rick Stikkelorum, Arthur Ulmann & Pasha van Bijler / Naturalis Biodiversity Centre

Хвіст складається з хребців, з’єднаних зв’язками, він гнучкий, і його розгойдування при ходьбі схоже на те, як хитається підвісний міст. Таким чином, у хвоста теж є свій ритм, який впливає на загальний резонанс рухів тиранозавра, а отже – на швидкість.

Розрахована за допомогою біометричного аналізу швидкість в результаті виявилася набагато нижче, ніж в попередніх дослідженнях, в яких враховувалися тільки рухи ніг, а хвіст не брався до уваги. Тим часом, хвіст двоногих динозаврів активно брав участь в ходьбі, і в новому дослідженні вчені розрахували власну частоту рухів хвоста тиранозавра і відповідну цьому швидкість ходьби.

Реконструкція опорно-рухового апарату і біомеханічна модель, використовувана для визначення ритму руху хвоста тиранозавра. На малюнку: а) Повний скелет дорослої особини, включаючи м’язову реконструкцію хвоста (червоний колір) і решту мускулатури і м’які тканини (синій колір). b) Реконструкція міжостистих зв’язок хребта. c) Поділ хвоста на сегменти. d) Біомеханічна модель. Зображення: Pasha A. van Bijlert et al./Royal Society Open Science, 2 021

На думку нідерландських дослідників, тиранозавр пересувався зі швидкістю близько 4,6 км / год. Це менше, ніж 5 км / год – швидкості, з якою зазвичай йде людина.

Цікаво, що ще в 2020 році група американських вчених, грунтуючись на особливостях анатомії тиранозавра, припустила, що він вважав за краще ходити, а не бігати. Тепер ця версія отримала підтвердження. Тому цілком можливо, що Парк Юрського періоду в реальності був би менш вражаючим і більш спокійним місцем, ніж нам його показали.

Читай наші новини в Google News, Telegram, Facebook та Twitter


Back to top button