Статті

В Україні почастішали випадки шахрайства з оплатою комунальних платежів

Сучасні технології завжди були спрямовані на те, щоб максимально спростити наше життя, заощадити час, гроші і нерви – найважливіші ресурси на сьогоднішній день.

Більшість покупок, аж до продуктів зараз відбувається через інтернет, кіно – на домашньому кінотеатрі, всілякі платежі – не виходячи з дому і т.д. Навіть традиційну чергу в касу на оплату послуг ЖКГ – бачимо вкрай рідко. А був час, коли ми напам’ять знали дні та години, коли там небагато народу.

Навіть оплатити інтернет, коли він тільки у нас з’явився – ми їздили через півміста, в одну-єдину касу провайдера. Страшно згадати, якщо чесно, з огляду на те, що зараз для цього достатньо кількох кліків по екрану смартфона.

Але є і зворотна сторона техпрогресу – це величезний простір для різного роду шахрайства, жертвою якого стали кілька мешканців нашого під’їзду.

Довіряти технологіям можна, але пильність ніхто не відміняв

Щоб не запам’ятовувати, і не мучитися з довгим введенням реквізитів конкретної організації, якій ми оплачуємо ЖКГ, на квитанціях друкують спеціальний QR-код. Навів камеру – смартфон його відсканував і все, залишилося тільки підтвердити платіж. Зручно та й годі.

Врятувало від втрати грошей лише те, що я цим не користуюся – на ПК завжди відкрита вкладка з особистим кабінетом, через нього і проводжу все платежі.

Але в один момент What’s App-чат нашого будинку почав розриватися від гнівних повідомлень сусідів – яким не зарахували оплату за електроенергію за березень цього року. Пізніше з’ясувалося, що оплата і не надходила, хоча люди всі як один запевняють, що оплачували.

Тоді я дістав з домашнього “архіву” свою квитанцію, і вирішив її вивчити.

Все як в оригіналі, більш того – це і є оригінал, за винятком однієї деталі: того самого QR – коду.

З ходу не помітиш підступу, але з часом, клей має властивість “пересихати”. Ось тоді й відкрилося найцікавіше:

Той самий папір, тільки інші дані. При скануванні все спрацьовує на відмінно, правда реквізити вже не ті, і компанії на даний момент вже не існує (ще б). Шахраї навіть не обтяжували себе як слід приклеїти цей фейк:

Тому, будьте пильні – завжди перевіряйте наявність такої “підробки” якщо користуєтеся QR. Нерідко можна зустріти “посилання на додаток” в такому коді, яке веде прямо на фішингові сайти.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button