Статті

Чому при розмові по мобільному ви іноді чуєте себе двічі

Як жити без Google. Повний огляд Huawei P40 Lite

Один з найбільш дратівливих чинників в мобільної телефонії – це відлуння. Звук власного голосу поряд з тим, що говорить співрозмовник на «іншому кінці лінії» викликає дискомфорт. Що таке відлуння і чому воно виникає під час телефонної розмови?


Що таке відлуння?

Відлуння – це хвиля звукового або електромагнітного походження, яка відбилася від певної перепони і повернулася назад до спостерігача. Простіше кажучи, це відбитий звук.

Воно буває одноразовим – відбитим від перешкоди звуком, а також багаторазовим. Таке відлуння утворюється при гучному звуці. При цьому ми чуємо кілька відгуків, що слідують один за одним з поступово меншою гучністю, тому що звукова хвиля втрачає енергію.

Як виникає відлуння, ілюстрація

Як виникає відлуння, ілюстрація

Відлуння виникає через те, що для звукових хвиль характерна властивість відбиватися від твердих поверхонь. Що цікаво, воно є скрізь, просто ми не завжди можемо почути звуковий відгук. Наприклад, відлуння присутнє в будь-якій кімнаті. Але якщо приміщення невелике, звук швидко досягне найближчої перешкоди і повернеться назад, залишаючись непоміченим.

У великому залі відлуння набагато чіткіше, так як звуку потрібно подолати більшу відстань. І чим довше дистанція між джерелом звуку і перешкодою, тим голосніше і чіткіше відгук. За умови, звичайно, що немає інших звукових перешкод.

Цікавий факт: відлуння можна почути не тільки в лісі, в горах, а й там, де ніяких перешкод немає – наприклад, на морі. Однак при цьому звукові хвилі відбиваються від шарів повітря, що відрізняються по температурі.

Відлуння в мобільних телефонах

Відлуння вважається поширеною проблемою для всіх пристроїв, які передають і зчитують звук. У телефоні воно безпосередньо пов’язане з механізмом передачі звуку. Ми говоримо щось в свій телефон, і голос відтворюється в динаміці пристрою співрозмовника. При цьому звук передається і в мікрофон його телефону, тому ми чуємо не тільки співрозмовника, але і себе.

Це акустичне ехо. Причини його виникнення можна розділити на дві групи:

  • обладнання абонента (телефон і використовувані аксесуари);
  • обладнання оператора мобільного зв’язку.

Що стосується самого телефону, то причин появи відлуння може бути досить багато. По-перше, обробка мобільного та інтернет-сигналів займає більше часу, ніж, наприклад, в дротяної телефонії. До слова, там відлуння теж є, але воно повертається дуже швидко – через частки секунди, тому залишається непомітним для мовця.

Динамік і мікрофон розташовані в одному корпусі мобільного телефону. Якщо порушена його герметичність, звук голосу виявляється у вільному просторі і виникає ефект екранування.

Це періодично виникаюча проблема, яка вирішується технічним шляхом. Що стосується інших причин звукових відлуння, то з ними намагаються боротися за допомогою різних алгоритмів ехоподавлення.

Цікавий факт: напевно з кожним відбувалася ситуація, коли звук власного голосу під час розмови викликав здивування, так як голос здається чужим. Насправді таке відлуння далеко не завжди відповідає дійсності, оскільки голос спотворюється.

Це процес видалення відлуння, який покращує якість передачі голосу по мобільному. Крім того, що співрозмовникам стає комфортніше розмовляти, зростає і пропускна здатність каналу зв’язку.

Алгоритм ехоподавлення влаштований досить просто. Коли система розпізнає, що сигнал повторюється двічі з певною затримкою, вона віднімає цей повтор шляхом фільтрації. Після цього ми продовжуємо чітко чути співрозмовника, інші звуки, наявні поруч з ним, але перестаємо чути себе.

У мобільних пристроях робота ехоподавлювачів пов’язана з численними труднощами. Крім того, що мікрофон і динамік розташовані поруч один з одним, присутній ще і значний зовнішній шум, є обмеження щодо обчислювальних ресурсів телефону. Таким чином, ехоподавлювач повинен бути одночасно високочутливим, потужним, але і не перевантажувати пристрій.

Відлуння, що виникає під час розмови по мобільному телефону – результат передачі звукового сигналу. Коли один зі співрозмовників щось виголошує, його слова звучать в динаміці пристрою одержувача. Вони тут же уловлюються мікрофоном через розташування обох компонентів в одному корпусі.

🔥 КОМЕНТАРІ

Читайте GSMinfo в Google News
Наші новини такожо доступні в Telegram, Facebook,Instagram та Twitter

ТОП-5 фраз, які є гарантією того, що вам телефонує шахрай

В минуле

Нова зарядка Xiaomi заряджає смартфони на відстані

В майбутнє

Також буде цікаво


Перш ніж залишити коментар, будь ласка, ознайомтеся з правилами користування сайтом. Залишаючи коментар, ви підтверджуєте вашу згоду з даними правилами і усвідомлюєте можливу відповідальність за їх порушення.


cackle