Softnews

Як за допомогою смартфона виміряти рівень вуглекислого газу в квартирі

Як відомо, при диханні людина виділяє достатньо багато вуглекислого газу, а його підвищена концентрація в повітрі може стати причиною поганого самопочуття і хронічної втоми. У цій статті ми розповімо, як контролювати рівень вуглекислого газу, а також як уникнути великого скупчення СО2 у вашій квартирі.


Кожен день в процесі дихання людина виділяє до 1 кг чистого вуглекислого газу і в кожному видиху його вміст приблизно в 100 разів більше, ніж в звичайному вуличному повітрі. І незважаючи на те, що сам по собі CO2 не вважається токсичним, по впливу на організм людини, він є задушливим газом і відноситься до речовин четвертого класу небезпеки.

Норми концентрації вуглекислого газу

Вуглекислий газ прийнято вимірювати в мільйонних частках (ppm) від загального обсягу повітря. Для міста концентрація вуглекислого газу варіюється на рівні 400-700 ppm, в залежності від транспортної завантаженості. Для житлових приміщень нормою вважається концентрація на рівні 600-800 ppm.

Гранично допустимою концентрацією для робочої зони вважається рівень в 9000 ppm, проте вже при рівні CO2 в 1500-2500 ppm у людини вже може спостерігатися погане самопочуття і загальна стомлюваність.

Критично небезпечним для людини прийнято вважати рівень концентрації вище 50 000 ppm, тобто коли вміст вуглекислого газу в повітрі вище 5%. Така концентрація СО2 може призводити до тахікардії, задишки і навіть до втрати свідомості. Концентрація вище 80 000 ppm призводить до швидкого отруєння і смерті.

Які фактори призводять до накопичення CO2 в квартирі

Основних причин підвищеної концентрації CO2 в приміщенні може бути декілька:

Погана вентиляція

Погіршенню якості повітря в квартирі, в першу чергу, сприяє погана вентиляція. Часто люди не приділяють належної уваги витяжці на кухні і в санвузлі. А між тим, кухня з працюючою газовою або електричною плитою – найбільше джерело скупчення вуглекислого газу в квартирі. Експерименти показують, що навіть один газовий пальник, незважаючи на працюючу витяжку, здатний підняти рівень CO2 до значень в 1500-2000 ppm за досить короткий проміжок часу.

Надмірна герметичність приміщення

У гонитві за економією тепла, багато хто звик як слід герметизувати свої житла. Ще більше ця ситуація ускладнилася після настання ери пластикових вікон і натяжних стель. Незважаючи на всю естетику і функціональність, сучасні пластикові вікна несуть в собі небезпеку у вигляді зайвої герметизації приміщення, що, в свою чергу, сприяє зростанню концентрації вуглекислого газу в квартирі. І якщо влітку ця проблема не така актуальна, так як часто ми тримаємо вікна відкритими, то взимку концентрація CO2 часто може доходити до критичних позначок.

Для створення комфортних умов в квартирі радимо вам встановити сучасні системи очищення повітря, такі як:

  • Брізери
  • Рекуператори
  • Пасивні і активні провітрювачі
  • Мийки повітря та зволожувачі
  • Фільтрові очищувачі повітря
  • Озонатори і іонізатори
  • УФ-очисники

Чим виміряти рівень CO2 в квартирі

Для того, щоб краще зрозуміти, коли варто використовувати припливну вентиляцію, не зайвим буде знати поточний рівень концентрації CO2 в квартирі. Контролювати рівень вуглекислого газу вам допоможуть компактні детектори CO2. До недавнього часу детектори через дорожнечу були практично недоступні для побутового застосування, але сьогодні ситуація змінилася, а хороший детектор можна придбати практично на будь-яких популярних маркетплейсах за ціною до 100 $.

Для вимірювання сучасні пристрої використовують кілька методів. Для вимірювання найнижчих концентрацій CO2 в технологічних газах або в атмосферному повітрі використовують газохроматографічний метод, заснований на розподілі компонентів аналізованої суміші між двома фазами, які не змішуються і є рухомими відносно одна одної.

У більшості портативних детекторів набув поширення метод недисперсійної інфрачервоної спектрометрії (NDIR). Прилад за допомогою інфрачервоного світлодіода вимірює поглинання світла довжини хвилі в залежності від концентрації вуглекислого газу в аналізованому просторі, і переводить значення в мільйонні частки.

Такі настільні детектори представляють собою невеликий прилад, який підключається до джерела живлення і безперервно виводить результати вимірів на дисплей. Детектор оснащений звуковим оповіщенням і трьома світлодіодами, які спалахують при досягненні певного рівня концентрації CO2 в приміщенні. Звукове сповіщення нагадає про необхідність провітрити приміщення в залежності від концентрації вуглекислого газу в квартирі.

Ще один цікавий гаджет не так давно представила група каліфорнійських вчених. Кишеньковий Детектор Atmotube здатний до вимірювань не тільки концентрації вуглекислого газу в квартирі, але і розпізнає рівні інших летких сполук, таких, наприклад, як формальдегід і фенол.

Крім того, прилад може відстежувати фізичні умови: відносну вологість, температуру, атмосферний тиск, сторонній шум і рівень освітленості. І все це в одній компактній алюмінієвої трубці з титановим покриттям, яка підключається до смартфону по Bluetooth і має вбудований акумулятор на 350 m / Ah.

У начинці приладу встановлений комплексний металооксидних датчик газів (MOX). Принцип роботи такого датчика заснований на чутливості резистивного шару, нанесеного на тонку мембрану з діоксиду кремнію. Вбудований вольфрамовий нагрівач дуже швидко нагріває мембрану до 400 гр. Цельсія, а зміни опору сенсора говорять про наявність тієї чи іншої шкідливої речовини в повітрі і передаються в додаток на ваш смартфон у вигляді зрозумілих величин.

Висновок

Основна маса людей більшу частину свого часу так чи інакше змушена перебувати в закритих погано провітрюваних приміщеннях. Такі дрібниці, як закрита кватирка, здаються нам незначними в нескінченному робочому ритмі. Практично така ж ситуація складається і в багатьох міських квартирах, де простої вентиляції зазвичай недостатньо, щоб забезпечити нормальний рівень кисню. Ми впевнені, що вимірювачі рівня вуглекислого газу – це не чергова іграшка, а пристрій, який здатний подбати про ваше самопочуття і попередити вас про необхідність внести ковток свіжого повітря у вашу квартиру.

Читайте GSMinfo в Google News
Наші новини такожо доступні в Telegram, Facebook,Instagram та Twitter


Новини по темі

Back to top button