Статті

Експерти розповіли, як з легкістю визначити шахрая і не попасти в його пастку

Шахраї день у день конструюють все більш різноманітні можливості роздобути ваші грошики або особисту інформацію. Але як би вони не старалися, є кілька ознак, які моментально визначають афериста.

Отже, уявіть, що ви відповіли на виклик телефону з невідомого номера. Презентабельний діловий голос повідомляє вам про те, що є співробітником відділу безпеки «Липа» – банку. На тлі його голосу чути звуки офісу, а сам він, називаючи вас по імені, сповіщує про те, що зловмисники намагалися зламати ваш особистий кабінет.
Для того, щоб ви не втратили всі гроші, просто необхідно саме зараз вивести їх на інший більш надійний рахунок.
Відразу кладіть трубку. А тепер читайте, за якими показниками можливо визначити злочинця.

Показник перший. Вас знаходять самі.

Є кілька способів зв’язатися з потенційною жертвою: телефонний дзвінок або СМС – повідомлення, лист на електронну пошту або посилання в месенджері. Шахрай може представитися ким завгодно – банківським працівником, поліцейським, співробітником магазину, або вашим дядьком – мільйонером з Ефіопії – остерігайтеся. Якщо не ви почали розмову, то співрозмовнику точно від вас щось потрібно.
Будьте пильні, тому що номери телефонів можна підміняти, сайти, акаунти, електронну пошту можна підробити. Нікому не довіряйте на слово.

Показник другий. Розмовляють лише про гроші.

Головною метою аферистів природно є отримання ваших грошей. Вам можуть запропонувати вивести гроші на інший – «безпечний рахунок», або купити «страховий поліс для отримання «виграшу» або вкласти «вельми прибутково». Насправді, під виглядом інвестицій, вас спробують заманити в фінансову піраміду.
Небилиці можуть бути найрізноманітнішими, але розмова буде йти завжди про гроші. Вам будуть говорити про те, що ви можете втратити гроші або отримати.

Показник третій. Вас умовляють надати дані.

Щоб вас обікрасти, грабіжникові потрібно підібрати відмичку до вашого дверного замка, а кіберзлочинці потрібен «ключ» до ваших банківських рахунків. Цією «відмичкою» може бути номер і CVC – код вашої картки. Також це можуть бути дані для входу в ваш особистий кабінет на сайті банку або в мобільному додатку. Практично завжди шахраїв цікавлять коди такого повідомлення банку.

Насправді, реальний співробітник банку ніколи не буде просити у вас дані для входу в особистий кабінет або смс – паролі і коди доступу.

Якщо банк помітив незвичайну операцію, співробітники банку вийдуть з вами на зв’язок. Насправді, для того щоб підтвердити або відхилити операцію особисті дані або паролі співробітник банку не потребуватиме. Якщо у вас їх просять – це шахрай, а вам дзвонять зовсім не з банку, а для того, щоб вас обдурити.

Показник четвертий. Вас намагаються вивести на емоції.

Найлегше виманити гроші, викликавши у вас невелике потрясіння. Потрясіння може бути як позитивним, так і негативним. Наприклад, аферисти можуть повідомити про те, що ваш кабінет на веб – сайті банку зламаний або про те, що ви стали неймовірно багатими, вигравши в лотерею. Природно, що людина в розгубленості і хвилюванні може виконати будь-яку вимогу шахрая. Стрес притупляє пильність наміченої жертви. Вас просять назвати коди доступу до банківських рахунків, щоб перевести гроші на «безпечний рахунок» в тому випадку, якщо нібито його зламали.

Також можливо ви оплатите «невелику плату» для того, щоб отримати «виграш» і ввести дані своєї карти на їхньому сайті. Такі сайти називають фішинговими (від англійського слова fishing – рибалка). Вас просто ловлять на живця.
Намагайтеся завжди зберігати спокій. І наскільки б ви не хвилювалися, пам’ятайте про те, що не можна передавати дані своїх карт третім особам.

Показник п’ятий. На вас тиснуть.

Якщо вас кваплять, не даючи часу на обдумування, примушують до чого-небудь або ставлять умови, наприклад, «зараз або ніколи», тобто ставлять вас в ситуацію, в якій немає вибору і змушують діяти «саме зараз» – це шахраї.

Слухайте своє внутрішнє «Я». Якщо розмова приносить дискомфорт і нерозуміння того, що відбувається, переривайте її негайно. Чим довше спілкування, тим більше на вас будуть тиснути. Шахраї добре підготовлені психологічно і на кожну вашу відповідь, у них є чітко пропрацьований скрипт, який буде тільки посилювати ваше становище.
Намагайтеся не приймати швидких рішень. Візьміть тайм-аут для того, щоб розібратися в тому, що відбувається, особливо якщо мова йде про ваші гроші. Завжди перевіряйте інформацію, наприклад самостійно зателефонуйте в банк або в ту організацію від якої прийшло письмове повідомлення, наприклад в податкову службу.

Чи не в кожному випадку при подібному спілкуванні можна побачити всі п’ять показників шахрайства. Намагайтеся в будь-якій ситуації проявляти спокій, розважливість і пильність. Приймайте рішення, які допомагають вам стати розумнішими, щасливішими і багатшими.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button