Статті

Як стати володарем суперпам’яті: вчені назвали спосіб

Ви не можете згадати , як звати вашого вчителя другого класу або що ви їли вчора на вечерю? Якщо так , то це нормально: і довгострокова , і короткострокова пам’ять мають тенденцію з віком погіршуватися. Однак , чим більше нейробіологи дізнаються про старіння організму , тим більше хитрощів вони виявляють для уповільнення або навіть розвороту цього процесу. Ми відібрали шість способів зберегти відмінну пам’ять незалежно від віку.


Жуйка

Так-так, це не помилка. Ніхто не знає, чому, але дослідження показують, що жувальна гумка підвищує пам’ять. У 2002 році в Кембриджі був поставлений експеримент, результати якого показали, що випробовувані, які жували жуйку, відрізнялися значно кращими результатами в тестах на довготривалу і короткочасну пам’ять, ніж ті, у кого були порожні роти.

Жуйка

У наступне десятиліття вчені намагалися з’ясувати, чому це так, і чи дійсно це так. У вчених є декілька гіпотез. Можливо, жувальна гумка прискорює кровообіг, збільшуючи частоту серцевих скорочень. Інша гіпотеза пояснює цей феномен впливом на функцію області мозку, що називається гиппокампом, змушуючи організм виділяти інсулін.

Сплячий режим

Сон

Коли ви засинаєте, ваш мозок продовжує працювати. Він відтворює спогади дня і готує їх для тривалого зберігання. Дослідження за участю лабораторних щурів показали, що, поки гризуни сплять, дві ділянки мозку – гіпокамп і медіальна префронтальна кора, область, залучена в витягу спогадів з далекого минулого (як у людей, так і у щурів), – проходять через прискорену версію подій дня . Вважається, що цей процес важливий для консолідації і акуратного зберігання знову сформованих спогадів. Як наслідок, пропуск нічного сну призведе до того, що ваші нові файли пам’яті будуть переплутані або втрачені, і їх буде практично неможливо відновити.

Ароматерапія

Вчені виявили, що аромати можуть сильно впливати на когнітивні функції людей. У дослідженні 2003 року психологи попросили 144 добровольця виконати серію тестів на довготривалу і так звану робочу пам’ять, увагу і реакцію. Третина добровольців посадили в кабінеті без запаху, третина в кабінеті, наповненому ефірною олією розмарину, а інші перебували в кабінетах з ароматом лавандового масла.

Нюх

Як з’ясувалося, ті, хто знаходився в кімнатах, наповнених ароматом розмарину, демонстрували значно кращу довготривалу і робочу пам’ять, ніж сидячі в кімнаті без запаху. У той же час добровольці в кімнаті з ароматом лаванди показали гірші результати з усіх.

Їжа для розуму

Кожен сподівається старіти витончено, як всередині, так і зовні. Вчені кажуть, що хороша дієта – це одна з головних відмінностей між тими, хто бадьорий в 70 років, і тими, хто виглядає виснаженим в 40 років.

Щоб зберегти пам’ять молодою у міру старіння мозку, вчені рекомендують вживати продукти з високим вмістом антиоксидантів, такі як чорниця, яблука, банани, темно-зелені овочі, часник і моркву. Антиоксиданти – це молекули, які легко зв’язуються і нейтралізують електрони, звані «вільними радикалами». З віком вони накопичуються в організмі, можуть травмувати і вбивати в тому числі клітини мозку.

горіхи

Мозок побудований в основному з здорових жирів, в тому числі найбільш важливих з них, омега-3 жирних кислот. Для того щоб мозок продовжував нормально працювати, ви повинні забезпечити його необхідною сировиною. Омега-3 містяться в багатьох видах риби і горіхів. Дослідження показують, що вживання шоколаду може поліпшити пам’ять, тому що він багатий антиоксидантами (флавоноїдами). Головне не перестарайтеся – надлишок цукру вам ні до чого.

Ігри розуму

Щоб тримати свій мозок у формі, змусьте його потіти. Окрім жартів. Постійні роздуми дійсно загострюють вашу пам’ять. У міру того, як накопичуються докази цього твердження, розвивається цілий напрям мозкового фітнесу.

Lumosity

Програма під назвою Lumosity, розроблена за допомогою нейробіологів і когнітивних психологів зі Стенфордського університету і Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, створена спеціально для людей похилого віку. Вона допомагає поліпшити пам’ять, концентрацію уваги, пильність і навіть настрій. Плюс завжди є класичні головоломки, судоку, кросворди – безкоштовні тренажери для мозку.

Йога – ні, кардіотринування – так

Фізичні вправи не тільки нарощують м’язи, але і зміцнюють сіру речовину. Дослідження показують, що центр пам’яті в головному мозку, званий гіпокампом, з віком скорочується. У 2011 році вчені довели, що у людей похилого віку з помірним фізичним навантаженням обсяг гіпокампа збільшується.

фітнес

У дослідженні, проведеному Артуром Крамером з Університету Іллінойс-Урбана, 60 дорослих у віці від 55 до 80 років здійснювали три 40-хвилинних прогулянки в тиждень і виконували ряд кардіо-вправ. Ще 60 учасників протягом того ж часу займалися йогою і розтяжкою. Після року досліджень передній гіпокамп учасників другої групи втрачав в середньому трохи більше 1% обсягу. А рік активних занять привів до збільшення обсягу переднього гіпокампу приблизно на 2%.

Наші новини такожо доступні в Telegram, Facebook,Instagram та TwitterНовини по темі

Back to top button