Softnews

Експерти розповіли, що таке NFC, для чого він насправді потрібен і як ним можна користуватися

Ми часто звикли чути про безконтактні платежі. В реаліях нашого часу, це найзручніший спосіб оплати покупок і послуг. Користуватися технологією надзвичайно просто: прикладаєш смартфон / годинник / карту до платіжного терміналу і вуаля – оплата пройшла! Але цим вже нікого не здивуєш і нічого цікавого сам процес оплати в собі не несе.

Набагато цікавіше те, як влаштований сам чіп NFC, яким чином відбувається зчитування та передача інформації між невеликою мікросхемою та іншими пристроями, і яким потенціалом володіє технологія. Про найцікавіше ми і спробуємо розповісти вам в цій статті.

Трохи про саму технологію

NFC розшифровується як Near Field Communication (зв’язок ближнього радіусу дії), і свою назву технологія повністю виправдовує. Справа в тому, що вона здатна працювати на зовсім невеликих відстанях – в межах 9-10-ти сантиметрів, але це не заважає пристроям з NFC моментально з’єднуватися і безперебійно обмінюватися інформацією.

Процес передачі інформації простий (принаймні на словах): всьому виною – електромагнітне випромінювання. Два пристрої з NFC встановлюють зв’язок один з одним за допомогою радіохвиль.

NFC може мати два робочих положення:

  • активне (два пристрої з NFC створюють радіохвилі, поперемінно активуючи / деактивуючи їх для передачі / отримання інформації);
  • пасивне (простими словами: NFC-мітка, яка не має енергії, за допомогою радіохвиль, які виходять від активного пристрою з NFC, може запозичити у нього ту саму енергію і прийняти від нього будь-яку інформацію).

Робоча частота технології – 13,56 МГц (за даними з Вікіпедії). Максимальна швидкість передачі даних при цьому – 424 кілобіти в секунду, а падає вона в залежності від віддаленості двох чіпів один від одного.

Великий плюс NFC – це його низьке енергоспоживання. За заряд смартфона через наявність такого модуля переживати точно не варто – Bluetooth для роботи потрібно в два-три рази більше енергії, ніж NFC.

Застосування технології в наших улюблених смартфонах

Тепер перейдемо до практики. У переважній більшості сучасних смартфонів є модуль NFC – зазвичай його розташовують у верхній частині задньої кришки смартфона, і виглядає він як невелика пластина. Для нього є досить багато застосувань, хоча на перший погляд чіп не здається таким цікавим.

Безконтактна оплата

Основний сценарій його використання – це оплата в один дотик. Вам не потрібен гаманець з купою карт різних банків або магазинів – все це можна вмістити в пам’яті смартфона.

В умовах пандемії технологія стала ще ціннішою: модуль NFC здатний вловлювати сигнал навіть через скло. Ми самі переконуємося в цьому досі, оплачуючи паливо на заправці. Касири підносять термінал до скла, і не потрібно передавати смартфон в чужі руки – все прекрасно працює.

NFC-мітки

Але оплата – не єдине його застосування. Велику популярність зараз набирають NFC-мітки. Їх часто роблять у вигляді наклейок та брелоків. На них нанесена мікросхема, що відповідає за зв’язок з різними пристроями з підтримкою NFC.

Кожна з таких міток здатна зберігати в собі певний об’єм інформації (іноді буває різний). На неї можна записувати завдання для смартфона (відтворити музику, відкрити програму, викликати асистента і т.д.) або розумної техніки, яка керується через смартфон. Активувати завдання дуже просто – для цього потрібно піднести смартфон до мітки, з якої він моментально зчитується інформація і запуститься цикл завдань.

Для програмування (запису завдань) таких міток є спеціальні програми (NFC Tasks, NFC Tools), але більшість з них доступні тільки для Android. Щодо нових iPhone (моделях від 2017 року і свіжіше) така можливість з’явилася прямо в системі, що дуже зручно.

В ролі міток можна використовувати і карти з вбудованим NFC-модулем: вони програмуються таким самим методом. Не варто використовувати банківські картки через безпеку.

Зв’язок з іншими пристроями

Модуль NFC в смартфоні може бути корисний у разі, якщо у вас є й інші гаджети з підтримкою цієї технології. Наприклад, до бездротової колонки з підтримкою NFC можна підключитися моментально.

Передати невеликий файл між смартфонами за допомогою NFC теж можна. Хоч ми і не вважаємо, що це зручно, але сама можливість дає нехай і невеликий, але простір для фантазії.

Як перевірити NFC?

Оскільки не всі смартфони, які випускаються мають цей чіп, у користувача може виникнути логічне запитання: “А чи підтримує мій смартфон NFC?”. Для перевірки є програма NFC Check – її можна завантажити в Play Маркеті. Цей спосіб підійде для всіх Android-смартфонів.

Перевірити наявність можна і в налаштуваннях : зазвичай пункт NFC знаходиться в розділах, пов’язаних з різними підключеннями (Wi-Fi, Bluetooth і т.д.). Розташування інформації про модуль може відрізнятися в залежності від оболонок.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button