Статті

Чим дивує геніальний Білл Гейтс: 5G-чіпування, боротьба з ураганами та унітаз без води

Хто такий Білл Гейтс, знає практично кожен. Комусь він відомий як творець однієї з найвпливовіших компаній в світі по виробництву програмного забезпечення Microsoft. Інші його знають як засновника благодійного фонду Bill & Melinda Gates Foundation, треті бачили його в списку найбагатших людей за версією Forbes.

У 2020 році в зв’язку з початком пандемії коронавірусу, для деяких Білл Гейтс став втіленням зла – героєм ряду теорій змови, серед яких і чіпізація, і скорочення чисельності населення, і створення самого коронавірусу (щоб потім заробити на вакцині).

Теорії змови з’явилися не на порожньому місці: їх почали активно поширювати після того, як фонд Bill & Melinda Gates Foundation проспонсорував розробку вакцини проти Covid-19 і подальшу вакцинацію. У торішньому інтерв’ю BBC Білл Гейтс розповів, що його турбують подібні конспірологічні теорії, але тільки через розпалювання ними ворожнечі між людьми.

Розповімо не про фантазії прихильників різноманітних теорій змови, а про досить цікаві ідеї, які колись хотів або вже втілив в життя американський підприємець.

Антимоскітний лазер

Що ви знаєте про малярію? Навряд чи багато, оскільки в розвинених країнах, в тому числі і в Україні, це інфекційне захворювання зустрічається вкрай рідко. У той же час в країнах, що розвиваються, особливо в численних районах Африки, проблема малярії стоїть досить гостро.

Переносником цієї хвороби є самки комарів, а тому в 2007 році фонд Bill & Melinda Gates запропонував цікаву ідею – відстріл комах за допомогою синього лазера, подібного до того, що застосовується в роботі Blu-ray приводів.

Насправді ідею із застосуванням лазера запропонувала компанія Intellectual Ventures LLC, яку фонд Білла Гейтса попросив допомогти в боротьбі з малярією. Ідея була не нова, оскільки її придумали ще в 1980-х роках, коли спостерігалося сильне зростання захворюваності. У підсумку прототип лазера все ж був створений, а назвали його Photonic Fence.

Пристрій вийшов досить ефективним, свого роду комарина ППО, що відстежує комах за допомогою найпростіших світлодіодів червоного кольору і фотодатчиків. При виявленні об’єкта в роботу включався синій лазер, що знищує ціль.

Компоненти для виготовлення системи з датчиками і лазером тривалий час продавалися на eBay. Спорудити подібний захист можна і самому з підручних засобів і деякої кількості електроніки. Хоча прототип комариного ППО показав високу ефективність і надійність, його творці не врахували кілька моментів.

По-перше, для найбідніших країн Африки 50 доларів за одну секцію – це солідна сума. По-друге, в тих же регіонах плачевна ситуація з електроенергією, а вірніше немає її надійних джерел.

Найбільш економічний і екологічний туалет

У 2011 році фонд Білла Гейтса виділив гроші на створення прототипу нового покоління туалету для країн, що розвиваються. У 2013 році був виділений ще один грант на проектування туалету для неблагополучних районів Індії. Головною вимогою до створюваного пристрою була можливість роботи в місцях, які не мають централізованого водопостачання, електрифікації та каналізації.

Додатково від туалету була потрібна переробка відходів, бажано в енергію або придатну для використання воду. Максимальна вартість обслуговування пристрою розраховувалася з 5 центів за одне використання.

Призерам конкурсу пообіцяли чималі грошові винагороди, а саме: 100 тисяч доларів за 1-е місце і 5 млн доларів на запуск проекту. У підсумку перемогу здобули хлопці з Каліфорнійського технологічного інституту, які придумали туалет, що перетворює відходи у водень.

У 2018 році проект знайшов своє продовження в Китаї, де Білл Гейтс презентував нове диво інженерної думки – унітаз нового покоління, що також не вимагає підключення до каналізації і джерела води. Фішкою пристрою стала сепарація твердих і рідких нечистот з подальшою переробкою їх в хімічні добрива.

Повелитель природи, або боротьба з ураганами

Урагани – вельми серйозна проблема для США, що виливається в колосальні фінансові збитки і людські жертви. Останній найбільший ураган «Катріна» в 2005 році завдав шкоди, що дорівнювала 81 мільярду доларів США, а також забрав понад 1800 людських життів.

Тому в 2009 році Білл Гейтс спільно з групою вчених отримав три патенти на створення технології, спрямованої на попередження утворення великих ураганів, подібних «Катрін».

Головна ідея полягала в охолодженні океанічних вод на шляху руху урагану. Технічно рішення виглядало приблизно так: баржі за допомогою потужних насосів повинні були перекачувати теплу воду з поверхні океану на глибину, а холодну воду з глибин піднімати нагору. З огляду на те, що саме тепла вода є рушійною силою урагану, охолодження вод, в теорії, сприяло б зниженню активності смерчів і згубних наслідків.

Задумка, здавалося б, була відмінною, але світові експерти в галузі метеорології забракували проект. В першу чергу через його реальну неефективність, зарахувавши його до сфери фантастики. Експерти відзначили, що творці проекту явно прорахувалися в розрахунках, недооцінивши масштаби, а саме: необхідні об’єми перекачування води хоча б для якогось значимого охолодження океанічних вод.

Також метеорологи вказали на той факт, що теплі ділянки океану є лише одним з численних факторів, що підживлюють зростання і силу ураганів.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button