Наука

Чим закінчився експеримент, у якому людина не спала 11 днів?

У 1963 році двоє підлітків Ренді Гарднер та Брюс Макаллістер всерйоз вирішили пограти у вчених та провести науковий експеримент. Вони захотіли на своєму досвіді з’ясувати, наскільки довга відсутність сну впливає на здоров’я людини. На той момент рекорд відсутності сну належав музикантові із гавайського міста Гонолулу – він не спав 260 годин. Щоб вирішити, хто має стати піддослідним кроликом, молоді люди кинули монетку. Ця доля випала 17-річному Ренді Гарднеру, який, щоб не заснути під час експерименту, був змушений майже весь час грати в баскетбол. Завдяки своїй витримці він не спав 264 години, тобто рівно 11 днів. Давайте з’ясуємо, що цікавого сталося під час наукової роботи: як Ренді Гарднер проводив дні, хто йому допомагав і як брак сну на нього вплинув?


Експеримент із людським сном

За словами студента Брюса Макалістера, спочатку вони хотіли дізнатися, як відсутність сну впливає на надздібності людини. На щастя, вони швидко усвідомили безглуздість цієї ідеї та вирішили з’ясувати, як відсутність сну позначається на здоров’ї та розумових здібностях людини. Також підліток зазначив, що деякий час він теж не спав, щоб слідкувати за станом друга. Проте, надовго його не вистачило — на третій день Брюс Макаллістер прийшов до тями, коли писав нотатки прямо на стіні. Це стало знаком того, що вони вдвох не впораються, тому молоді дослідники попросили допомоги у спільного друга Джо Марчіано.

Молоді дослідники та професор Вільям Демент
Молоді дослідники та професор Вільям Демент

Але на цьому допомога збоку не обмежилася. Про експеримент дізналася людина, яка займалася дослідженням сну на професійному рівні – професор Вільям Демент зі Стенфордського університету. За його словами, у ті часи він був чи не єдиною людиною, яка займалася вивченням сну. З цим твердженням він, напевно, перегнув, бо сновидіння є цікавою темою для вчених уже тисячі років. Завдяки статті Вільяма Демента в газеті, про експеримент, що проводиться студентами, дізналося все американське суспільство, а потім і весь світ.

Що буде з людиною без сну?

У момент, коли Вільям Демент прибув до молодих експериментаторів у Сан-Дієго, сміливець Ренді Гарднер не спав уже кілька днів. Підліток був налаштований дуже оптимістично, проте відсутність сну вже давалася взнаки. Коли друзі давали йому щось понюхати, він з огидою просив прибрати джерело запаху. А ось у спортивному плані він робив успіхи — молоді дослідники, які спостерігали за ним, відзначили, що їх друг почав краще грати в баскетбол. Втім, цілком можна пояснити тим, що він тривалий час перебував на баскетбольному майданчику. Друзі не могли вигадати кращого способу відвернути його від сну.

Вивчення стану Ренді Гарднера

Багато людей ставилися до експерименту як до чергових пустощів підлітків. Проте молоді люди були серйозно налаштовані. Про експеримент розповідало настільки багато газет, що в один час новина про нього стала майже такою ж популярною, як убивство президента Кеннеді та приїздрок-групи The Beatles . Завдяки серйозному настрою молодих дослідників, підліток Ренді Гарднер зміг протриматися без сну рекордні 264 години. Однак після цього йому не дали вдосталь виспатися, а відвезли до військово-морського госпіталю для вивчення головного мозку.

Ренді Гарднер швидко прийшов у норму
Ренді Гарднер швидко прийшов у норму

На щастя, після обстеження його відпустили додому. Спочатку він проспав 14 годин – йому довелося прокинутися, щоб сходити до туалету. Під час першого сну після тривалої перерви швидка фаза тривала надзвичайно довго. Але потім, згодом, тривалість цієї фази стала нормальною. Дослідника Вільяма Демента найбільше вразило те, що після відпочинку молодий вчений одразу пішов до школи.

Ще одне фото з дослідження

Зібрані в ході експерименту дані були відправлені до наукового центру штату Арізона. Професійні вчені з’ясували, що під час відсутності сну мозок юнака іноді провалювався в сон. Але йдеться не про весь головний мозок, а лише про його певні відділи. Коли певний відділ мозку втомлювався, він на якийсь час відключався. Швидше за все, ця здатність розвинулася у людей під час еволюції, тому що Ренді Гарднер є далеко не першою людиною у світі, яка не спала більше доби. Можливо, такі люди є серед наших читачів.

Насамкінець варто зазначити, що Книга рекордів Гіннесса більше не реєструє спроби побити рекорд відсутності сну, бо це небезпечно для здоров’я.

А скільки найдовше не спали Ви? Розкажіть про це в коментарях!

Наші новини такожо доступні в Telegram, Facebook,Instagram та TwitterНовини по темі

Back to top button