Новини

Дороге тепло: українці платитимуть за опалення 4 тисячі гривень

У чому причина здорожчання?

Цьогоріч опалювальний сезон обіцяє принести українцям не надто приємні сюрпризи. Вже зараз експерти прогнозують зростання ціни за опалення на 40-70%. У чому ж причина такого критичного підвищення тарифів?

На стрибок ціни «блакитного палива» насправді має вплив кілька важливих факторів. У першу чергу це зміна політики «Нафтогазу». Національна компанія більше не збуватиме ресурс теплокомуненерго за пільговою ціною. Тобто вітчизняні комунальні підприємства змушені будуть працювати на умовах ринку газу.

Тим часом у Європі вартість палива зростає ледь не щодня. Пов’язана така несприятлива тенденція із холодним весняним сезоном, що спустошив запаси ресурсу у сховищах. Вплинула на ціну газу також пандемія і карантинні обмеження, пов’язані із нею.

Експерт у сфері житлово-комунального господарства із КМДА Олег Попенко прокоментував поточну тарифну ситуацію. Спеціаліст вважає, що киянам варто чекати зростання ціни ресурсу щонайменше на 45%. Тим часом мешканці Одеси сплачуватимуть за опалення на 56% більше, ніж попередньо. Рекордне ж здорожчання очікується у Тернополі – тарифи підвищаться на 70-75%.

До того ж, за словами керівника Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослава Павлюка, чимало українських міст мають величезні борги за опалення. Погасити їх не так вже й легко, а без цього не вдасться підписати контракт із «Нафтогазом». Хоча навіть без контракту врешті решт місцеві газові підприємства потраплять під вплив компанії, адже альтернативи «Нафтогазу» в Україні немає. Проте умови співпраці у цьому випадку можуть бути значно менш вигідними для регіональних компаній-боржників.

Вплине на ріст цін за тепло й тарифна децентралізація. Поступова передача повноважень на встановлення тарифів до місцевих органів влади розпочнеться із дня на день. А отже ціни зможуть підвищувати й районні та міські адміністрації.

Раніше значний вплив на ціну ресурсу мала НКРЕКП. Держкомісія «збивала» занадто високі ціни, які пропонували постачальники. А в умовах тарифної децентралізації НКРЕКП вже не матиме таких широких повноважень. Щоправда, державна організація все ще матиме авторитет на ринку, та регулярно проводитиме перевірки підприємств, що надають комунальні послуги громадянам.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button