Статті

Чому ви не полюбити Windows 11: розкрито головні недоліки системи

Нова ОС Microsoft, анонсована в кінці червня 2021 р позбавить користувачів маси можливостей. Вони не зможуть поставити Windows 11 на комп’ютери Mac, у них навіть не буде можливості змінити розташування «Панелі задач». Навіть меню «Пуск», яке перенесли в центр таскбара, можна буде повернути на традиційне місце тільки після активації ОС. Крім того, в системі гігантське число обмежень по «залізу», через які вона не підтримує навіть дуже дорогі комп’ютери.


Занадто вимоглива ОС

ОС Windows 11 корпорації Microsoft містить значну кількість змін і нововведень, що обмежують можливості користувачів. Система просто не дасть їм користуватися цілим рядом функцій і навіть не встановиться на багато сучасних комп’ютерів.

Наприклад, в Windows 11 меню «Пуск» розташоване не там, де його можна було знайти ще як мінімум з часів Windows 95. Тепер відкриваюча його кнопка знаходиться посередині «Панелі задач», і саме меню теж з’являється по центру екрана, перекриваючи відкрите раніше вікно.

Система дозволяє повернути «Пуск» на законне місце. Однак скористатися цією можливістю зможуть не всі – опція перенесення стартового меню в ліву частину екрану буде доступна лише на активованій версії ОС.

Місцезнаходження самої «Панелі задач» тепер теж не можна міняти. Як пише профільний портал MSPowerUser, тепер вона може перебувати виключно в нижній частині екрана, що теж є даунгрейд в порівнянні, наприклад, з Windows 98.

У попередніх версіях ОС Windows таскбар можна було закріпити внизу, з боків або у верхній частині екрану, чого немає в Windows 11. Проблему почали обговорювати і на Reddit. Зокрема, опублікована 26 червня 2021 р користувачем TGPJosh тема за неповні два дні набрала більше 100 коментарів.

Комп’ютери Apple залишилися без нової Windows

Багато версій Windows можна встановити на комп’ютери і ноутбуки Apple з процесорами Intel, до того ж абсолютно легально. Робити це не забороняє ні сама Apple, ні Microsoft.

Перехід Apple на власні ARM-процесори позбавив власників її ПК можливості працювати на Windows. З новою Windows 11 ситуація лише погіршиться. За даними порталу 9to5Mac, новинку Microsoft не можна буде запустити через BootCamp ні на одному з комп’ютерів Apple, навіть тих, всередині яких стоїть чіп Intel.

Вся справа в системних вимогах Windows 11. Цій системі обов’язково потрібно наявність в комп’ютері модуля безпеки Trusted Platform Module 2.0 (TPM). Незважаючи на те, що TPM 2.0 був представлений ще в 2014 р, Apple ніколи не інтегрувала його підтримку в свої ноутбуки та десктопи.

В цілому, вимога Microsoft до обов’язкової наявності в ПК модуля TPM 2.0 для установки Windows 11 встигла принести свої плоди. Відразу після анонсу нової ОС, який відбувся 24 червня 2021 р в США різко виріс попит на ці модулі.

Як пише портал Tom’s Hardware, це призвело до дефіциту TPM 2.0. На одних майданчиках вони зникли з продажу, інші ж продають їх з гігантською націнкою. Наприклад, якщо до анонсу Windows 11 один з таких модулів коштував всього $ 15, то тепер його продають за $ 100.

У деяких країнах Windows 11 все ж можна буде встановити на ПК без TPM 2.0. За даними Tom’s Hardware, це торкнеться країн, в яких TPM-модулі або заборонені, або з тих чи інших причин не використовуються.

Без веб-камери нікуди

Windows 11 украй прискіплива не тільки до наявності в комп’ютері модуля безпеки. Цій системі потрібна ще й присутність веб-камери. За даними порталу Neowin, в даний час ця вимога опціонально, але з 1 січня 2023 р вона перетвориться в обов’язкову.

Поширюватися це обмеження буде на всі гаджети, на які можна встановити Windows 11, за винятком настільних ПК. Навіщо Microsoft вимагає обов’язкової наявності веб-камери, залишається невідомим, але, ймовірно, не зайвим буде придбати ізоляційну стрічку в колір корпусу ноутбука або планшета.

Бойкот старих комп’ютерів

CNews писав , що Windows 11 не запуститься на гігантській кількості сучасних комп’ютерів. Користувачам, що купили ноутбук початкового або середнього рівня до прем’єри цієї ОС, в майбутньому доведеться витратити гроші на апгрейд або покупку нової моделі.

Зокрема, цій системі для роботи потрібно як мінімум 4 ГБ оперативної пам’яті. Крім того, вона не запрацює на ПК з 32-бітними процесорами. Але це ще не всі обмеження, пов’язані з «залізом».

Як пише The Verge, Microsoft скоригувала список процесорів, які буде підтримувати її ОС, і він виявився досить коротким. Перелік чіпів Intel починається з Core восьмого покоління (Coffee Lake) для настільних ПК і ноутбуків і Xeon Skylake-SP для серверів. Що стосується AMD, то тут все починається з Ryzen 2000, Threadripper 2000 і серверних Epyc другого покоління.

За даними The Verge, якщо спробувати поставити Windows 11 на ПК без перерахованих процесорів, то система може встановитися, але видаватиме попередження. У що відсутність підтримки багатьох чіпів виллється в подальшому, поки залишається невідомим.

Подібні обмеження залишають без можливості працювати на новій ОС і дуже дорогі (за українськими мірками) комп’ютери, в тому числі і самої Microsoft. «За бортом» виявиться і Microsoft Surface Studio 2 з процесором Intel Core i7-7820HQ (сьоме покоління). Коштує такий десктоп мінімум $ 3500, І на 28 червня 2021 року його як і раніше можна було придбати на сайті Microsoft.

Windows 11 як безкоштовне оновлення

Microsoft має намір почати поширення Windows 11 до кінця червня 2021 року, але спершу серед бета-тестерів – учасників програми Windows Insider. Звичайні користувачі отримають доступ до неї протягом другої половини 2021 р

Поширюватися Windows 11 буде в якості безкоштовного оновлення для Windows 10, проте поки невідомо, чи можна буде відмовитися від такого апдейту. У Windows 10 відключити автооновлення стандартними засобами не можна – тільки за допомогою спеціального софту або правки реєстру та групової політики.

Що до самої Windows 10, то її підтримка завершиться в жовтні 2025 р Microsoft вперше розкрила дату «смерті» цієї ОС всього за кілька днів до прем’єри Windows 11.

Back to top button