Статті

Які швидкості дає супутниковий інтернет Ілона Маска і що думають перші користувачі?

Для нас інтернет як повітря. Він просто є, ми ним користуємося і не помічаємо, поки він не пропаде. Проте, інтернет на високих швидкостях доступний далеко не всім. У сільській місцевості, на хуторах і в дачних кооперативах не завжди можна підключитися хоча б до мобільної мережі 3G. А якщо мобільна мережа і добиває, то таке з’єднання може бути нестабільним і вкрай повільним.

У таких країнах, як США або Канада, та й Україна теж, є регіони з низькою щільністю населення, куди ні сигнал мобільного оператора не дійде, ні провайдер свій кабель не дотягне: це буде банально невигідно. Сюди ж запишіть авіалінії, кораблі, віддалені аванпости. У таких випадках єдиною опцією може виявитися супутниковий інтернет.

Сьогодні поговоримо про систему глобального інтернету Starlink від Ілона Маска, подивившись на неї з точки зору кінцевого користувача. Ні, на жаль чи на щастя, підключити собі інтернет від Маска не можемо. Це дороге для українця задоволення – $ 500 за стартовий набір з антеною і ще $ 100 в місяць на абонентську плату. По-друге, інтернет від Маска працює поки тільки в режимі бета-тестування на півночі США і в Канаді. Нещодавно запустився в деяких регіонах Сполученого Королівства, Німеччини та Нової Зеландії. По-третє, він нам не потрібен, як міським жителям з домашнім провідним інтернетом і мобільним 4G.

Але вже кілька місяців йде бета-тестування. І перші користувачі просто скачуть від щастя, оскільки швидкість інтернету з звичних і безальтернативних для них одного-трьох мегабіт в секунду виросла в десятки і сотні разів. Вони нарешті можуть дивитися YouTube і Netflix і навіть непогано грати в онлайні.

З інтернетом на такій швидкості доводиться жити значній частині американців

Коли твій провайдер через супутник або мережу радіостанції прямої видимості дозволяв тільки читати інтернет, ти готовий викласти сотню доларів на місяць, щоб його можна було ще й дивитися. Це стає навіть вигідно в регіонах на Заході, де немає альтернативи місцевим провайдерам і за 6 Мбіт / с люди можуть платити $ 200 на місяць.

У лівій частині зображення говориться, що Федеральна комісія із зв’язку США нарахувала 21,3 млн американців, у яких не було широкосмугового доступу в інтернет на швидкості 25 Мбіт / с і вище

Користувачів Starlink налічується вже понад 10 000. Бюджет самого проекту оцінюють у $ 10 млрд, а можливі доходи після початку його повноцінної роботи – в $ 30-50 млрд.

Що таке Starlink сьогодні?

Традиційний комунікаційний супутник – це махина розміром з автобус, яку виводять на геостаціонарну орбіту в певну точку на відстані в 35 785 км від планети. Сигналу потрібно пройти величезну відстань – це спричиняє великі затримки. До того ж один супутник обслуговує велику кількість людей, що обмежує швидкість з’єднання.

Starlink
Фото з космосу: перші 60 супутників системи Starlink, встановлених один на одного, перед запуском. Зображення: Space X

Супутники Starlink куди більш компактні та розташовуються на низькій навколоземній орбіті на висоті до 550 км. Це вже значно знижує затримку зв’язку. До того ж вони знаходяться в постійному русі, обертаються по орбіті і можуть спілкуватися один з одним лазерними променями, створюючи мережу і обмінюючись даними. Це забезпечує високу швидкість (аж до 150 Мбіт / с) і низьку затримку інтернет-з’єднання (20-40 мс).

Супутники обладнані двигунами, які дозволяють їм маневрувати, уникати потенційних зіткнень з іншими супутниками або сміттям і допоможуть в кінці життєвого циклу зійти з орбіти і згоріти в земній атмосфері.

У січні цього року компанія відзначила невелике, але важливе досягнення – число супутників перевалило за тисячу. У планах Ілона Маска в найближчі п’ять років збільшити флот Starlink до 12 000 супутників, а через десяток-другий років довести його до 42 000 супутників і огорнути всю планету стабільним конектом з мережею.

Як виглядає підключення до Starlink?

Підключення антени і встановлення інтернет-з’єднання зроблені максимально простими і зрозумілими. Інструкція складається всього з трьох картинок: винесіть антену на вулицю, підключіть живлення, знайдіть нову Wi-Fi-мережу Starlink і задайте для неї ім’я і пароль через додаток. Вся установка займає хвилин 15.

Ця інструкція приїжджає в красивій мінімалістичній коробці, в якій також лежать зовсім невелике тарілка на ніжці, тринога для встановлення, Wi-Fi-роутер, PоE-інжектор і кабелі. Роутер, судячи по дизайну, робив той самий чоловік, який конструював Tesla Cybertruck.

У PоE-інжекторі вже з коробки стирчать дроти – білий для роутера, чорний до антени. Додатково їх живити не треба, електрика передається разом з даними по одному кабелю. Вельми зручна колірна індикація: чорний дріт в чорний порт, білий в білий. Тут не переплутаєш.

Антена вміє автоматично повертатися в одній площині, як можна точніше ловлячи супутники в небі. Також у неї є функція підігріву. Антена вміє визначати, що на неї нападав сніг, і включати підігрів для того, щоб його розтопити. «Старлінк» все-таки потребує чистого виду на небо, щоб швидкості були максимальними, і обривів не траплялося. Це зручна штука, яка жителям багатьох північних країн здатна полегшити життя – не доведеться після кожного легкого снігопаду залазити на дах і чистити тарілку.

Що кажуть перші користувачі?

Бета-тестування Starlink йде вже кілька місяців. Користувачів у нього багато. І відгуків вистачає. В основній своїй масі вони позитивні. Тут варто розуміти, що на якість супутникового з’єднання дуже впливає погода. Сильна хмарність може уповільнити інтернет і збільшити затримку.

Один користувач з Канади протягом трьох місяців практично щодня по три рази проводив заміри швидкості. Середня вийшла в районі 114 Мбіт / с. Середня швидкість передачі даних в мережу склала 18 Мбіт / с. Затримка сигналу в середньому склала 38 мс: в хороші дні могла впасти до 15 мс, в погані – піднятися до 90 мс.

Звичайно, трапляються і періоди дропів – короткого відсутності інтернету, але на те він і бета-тест: Starlink попереджає, що таке може бути, супутників ще недостатньо для конекту 24 години 7 днів на тиждень.

Той самий активний користувач розповідає про дроп на кілька секунд під час онлайн-дзвінків, але істотних перебоїв більше у нього не було.

Що стосується геймерів. Для казуальних гравців час відгуку мережі в 30-50 мс – це цілком комфортна затримка. З цим можна жити і отримувати задоволення від онлайн-ігор. Хоча, можливо, крутим кіберспортсменом потрібно щось більш надійне і швидке.

У Starlink є всі шанси в найближчому майбутньому опинитися монополістом у сфері супутникового доступу в інтернет. Компанія в порівнянні з конкурентами пропонує відносно недорогий вхідний пакет в світ супутникового інтернету. При цьому з’єднання виявляється більш чуйним і швидким, що підтверджують численні відгуки піонерів бета-тесту.

Традиційні провайдери супутникового інтернету активно працюють з юридичними, а не тільки фізичними особами. Їх послуги є дорогими, а за швидкостями і пінг не йдуть ні в яке порівняння з тим, що пропонує Starlink. І здається, що землю з-під їхніх ніг Ілон Маск виб’є зовсім скоро.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button