Статті

Стало відомо, як українські оператори покращують мобільний зв’язок

Базова станція, як може здатися на перший погляд, це не тільки антена або щогла, розташована біля дороги або, наприклад, на даху великого міського будинку. Головна частина цієї споруди знаходиться саме на землі і виглядає непримітно. У розподільному блоці розташовані «мізки» БС – плати, обладнання для зв’язку з комутатором, охолоджуючі системи. Все, як у великому системному блоці комп’ютера.


Одна базова станція, якою б високою вона не була, не забезпечить рівномірного покриття мережі. Особливо в щільній міській забудові. Тому оператори будують, так звані, «стільники», з яких і складається мережа. Як відомо, на відкритій місцевості активний радіус дії однієї стільникового щогли невеликий – кілька кілометрів (на радіус також впливає стандарт і частотний діапазон зв’язку). У місті, де стоїть безліч будинків і промислових об’єктів, що екранують радіосигнал, ситуація складніша і зв’язок може втрачатися. Тому концепція «стільника» базових станцій передбачає таку мережу, коли обриву з’єднання при переміщенні абонента не відбувається.

При цьому на кожній базовій станції розташовано кілька антенно-щоглових передавачів, кожен з яких здатний обслуговувати в реальному часі одночасно кілька абонентів. І чим більше абонентів підключено в цей момент до одній щоглі, тим менше ємність базової станції. І навпаки. Від цього безпосередньо залежать і швидкість мобільного інтернету, і сама якість зв’язку.

режим мережі

Для того, щоб якість зв’язку не падала, навіть в години пікових навантажень (наприклад, під час демонстрації або масових гулянь), оператори активно модернізують мережу і впроваджують нові технології. Такий комплекс заходів дозволяє одній базової станції впоратися з найбільшою кількістю абонентів, при цьому не втрачаючи рівень сервісу.

Як розвивають мережі?

Для початку невеликий лікнеп. Існують різні стандарти зв’язку, про які ми звикли чути: 2G, 3G, 4G … G – це generation, тобто «покоління» стільникового зв’язку.

При цьому, існують «проміжні» поліпшені стандарти кожного покоління. Наприклад, на початку 2000-х був поширений стандарт 2,5G або більш відомий як EDGE. Він дозволяв розвивати швидкість мобільного інтернету до 474 Кбіт / c. Смішні параметри для нинішнього часу.

H + на екрані смартфона означає спеціальний протокол стандарту 3G HSDPA – проміжне поліпшення, здатне розвивати швидкість передачі даних (в ідеальних умовах понад 40 Мбіт / с).

протокол H

4G або LTE (Long-Team Evolution) також має поліпшені модифікації: LTE + або LTE-A (LTE-Advanced). Це стандарти розроблені для високошвидкісної передачі даних – 100 Мбіт / с і вище.

Кожна мережа працює в різних діапазонах частот. Наприклад, на частоті 1800 Мгц може працювати 2G, передає голосовий трафік, і інтернет-трафік 4G у Tele2. При цьому, одні іншому не заважають і не впливають на якість зв’язку. Під 3G виділений діапазон в 2100 Мгц, який об’єднує голосові та інтернет-трафіки.

Мобільні оператори постійно розвивають мережу: будують базові станції, дообладнюють їх різним обладнанням, розширюють діапазон смуг. Часто оператори модернізовують LTE-інфраструктуру з урахуванням постійного зростання трафіку, що пропускається. На станціях реалізовують відразу кілька технологічних рішень. Технічні фахівці компаній впроваджують технологію MIMO, яка дозволяє збільшити швидкість мобільного інтернету за рахунок використання декількох передавальних і приймальних антен. Також на кількох сотнях БС, розташованих біля ключових об’єктів інфраструктури і в місцях великого скупчення людей, оператори розміщують додаткове обладнання, яке дозволить розширити частоту в діапазоні 1800 МГц для надання високошвидкісного 4G-інтернету. Цей процес називається «рефармінг».

Останнім часом також багато говориться про появу в Україні стандарту 5G, який забезпечує швидкість мобільного інтернету на рівні 1-2 Гбіт / с. Але на даний момент діапазон частот в 3,4-3,8 ГГц, який підходить для запуску мережі п’ятого покоління, для стільникових операторів в країні недоступний. Тому масовий запуск 5G відкладається.

Наші новини такожо доступні в Telegram, Facebook,Instagram та TwitterНовини по темі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Back to top button