Статті

10 найглибших ям на планеті Земля. А що там усередині?

На планеті майже не залишилося місць, куди б не встигли дістатися цікаві люди. Нам підкорилися льодовики, гори, океанські глибини. Вивченню надр Землі приділяється трохи менше уваги, але масу цікавих фактів можна нарити і в цій області. Наприклад, про різні природні та штучні отвори, які вважаються найглибшими в світі.

Нижче пропонуємо топ-10 ям рекордсменів, про які ви навряд чи колись чули.

№10. Колодязь у Вудінгдіні

В одному з передмість англійського містечка Брайтон і Хоув є примітне місце – це колодязь глибиною 392 метри. Він вважається найглибшим колодязем, виритим вручну. Вирили його силами в’язнів з довколишньої виправної установи, а весь процес зайняв довгих 4 роки.

№9. Кімберлітова труба «Світ»

З висоти пташиного польоту кімберлітова трубка «Світ» виглядає як справжній провал в пекло, який ось-ось поглине всі будівлі по сусідству. Воно й не дивно, адже діаметр прірви більше кілометра, а ще на 535 метрів вона йде в глибину. Колись цей кар’єр був одним з найбільших родовищ алмазів в Якутії, але зараз всі роботи з видобутку заморожені.

№8. Вртоглавіца

У словенській печері з незвичайною назвою Вртоглавіца можна було б знімати фільми жахів на зразок «Спуску». Сама назва Вртоглавіца буквально означає «печера запаморочення», і саме в ній знаходиться найглибший карстовий колодязь на 603 метра під землею.

№7. Кімберлітова труба «Вдала»

Кімберлітова труба «Вдала» – ще одне якутське родовище алмазів. Але на знімках вона зустрічається набагато рідше – через більший діаметр і відсутності будівель поблизу кадри виходять менш ефектними. Хоча за фактом глибина «Вдалої» – 640 метрів.

№6. Шурф на шахті Сан-Хосе

11 років тому на шахті Сан-Хосе в Чилі сталася трагедія – в результаті обвалу три десятка шахтарів опинилися замуровані на 700 метровій глибині. Всі шляхи до них були перекриті, і вихід залишався тільки один – якомога швидше пробурити довжелезний шурф, щоб пустити по ньому рятувальну капсулу. Процес буріння зайняв 69 днів, але в підсумку все закінчилося благополучно, людей врятували, а шурф залишився.

№5. Бінгем-Каньйон

На південному заході від американського міста Солт-Лейк-Сіті знаходиться Бінгем – один з найбільших каньйонів у світі. Розрили його промисловці, коли знайшли поблизу багаті родовища мідної руди і дорогоцінних металів. Зараз Бінгем виглядає як величезна діра в землі діаметром 4 кілометри і глибиною 1200 метрів.

№4. Озеро Байкал

Технічно озеро – це теж діра в землі, просто заповнена водою. І по частині глибини жодне озеро не може змагатися з російським Байкалом: тисячі шістсот сорок два метри – це не жарти. На частку Байкалу припадає приблизно 19% всіх запасів озерної прісної води в світі.

№3. Печера Крубера

До 2017-го року печера Крубера в гірському масиві Арабіка, що в Абхазії, вважалася найглибшою печерою в світі. Щоб досягти її дна, доводилося спускатися на 2199 метрів під землю.

№2. Печера Верьовкіна

У 2017-му недалеко від рекордної на той момент печери Крубера красноярським спелеологам вдалося знайти нові ходи в печері Верьовкіна. Так до її відомої глибини додалося більше кілометра, а підсумковий результат виявився більше, ніж у печери Крубера – 2212 метрів.

№1. Маріанська западина

Маріанська западина – справжній Еверест від світу ям. Розташована вона в Тихому океані, а найнижча з відомих точок Маріанської западини зветься безоднею Челленджера, опускаючись вглиб на 10 994 метра. На ділі западина може виявитися і глибше, точність вимірювань на таких глибинах – це окрема проблема.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button