Статті

10 правил нічної зйомки на будь-який смартфон

Обговорення

У середині листопада 2018 року Google відкрила доступ до функції Night Sight для всіх поколінь смартфонів, які коли-небудь випускалися під брендом Pixel. Спочатку вона була доступна тільки на Pixel 3 і Pixel 3 XL – трохи пізніше для інших гаджетів компанії з’явилися нові спеціальні APK файли цієї программи. Саме Night Sight можна вважати одним з перших повноцінних нічних режимів для зйомки в умовах обмеженого освітлення – в тому числі, завдяки йому смартфони Google почали вважати еталонними в питаннях фотографії. Звичайно, ця технологія також лягла в основу програми камери Pixel 4 і Pixel 4 XL.


Щоб створити максимально якісну і деталізовану картинку, Night Sight використовує складну систему, засновану на роботі нейронних мереж. Камера робить кілька кадрів з різною експозицією, а потім за справу береться штучний інтелект. Він бере необхідні деталі з кожного окремого знімка і об’єднує їх в одне фото. Аналогічну систему використовують функція «Ніч» в «Камері» iPhone 11 і iPhone 11 Pro (Max), а також аналогічні режими на інших смартфонах. Але це тільки один з факторів, які необхідні для отримання якісного кадру. Далі про нього і всі інші.

1. Постарайтеся знайти хоча б мінімальний джерело світла

Мета зйомки в темний час доби – зробити якомога більш реалістичний кадр. Камера вашого смартфона повинна викрити те, що бачать ваші очі – ні більше і ні менше. Зробити фото прийнятної якості в абсолютній темряві не вийде при всьому бажанні. Та й художньої цінності у подібного кадру буде дуже небагато. Щоб знімок вдався, потрібно знайти хоча б мінімальний джерело світла: ліхтар на вулиці, лампочку в під’їзді, підлоговий або настільний світильник в кімнаті – все це допоможе прикрасити об’єкт зйомки світлом і зробити максимально цікавий кадр.

Так, одного тільки нічного режиму недостатньо, тому його активацію ми не стали виносити на перше місце даної збірки. Найважливіше – світло.

Вдале використання світла

Вдале використання світла

Так, значення світла для фотографії неможливо переоцінити. По-перше, воно формує зображення на матриці камери смартфона. По-друге, воно створює необхідний настрій – звичні об’єкти в кадрі починають грати новими фарбами. Зі світлом потрібно експериментувати: по можливості переміщати його джерело в різні боки від об’єкта або сам об’єкт в різні боки від джерела світла. Більш того, саме світло дає можливість створити необхідний відтінок без післяобробки.

2. Увімкніть нічний режим в стандартному або сторонньому додатку камери

Переходимо до технічної та програмної стороні питання. Звичайно, спочатку потрібно розібратися з нічним режимом в цілому і нюансами його роботи зокрема. Наприклад, починаючи з iPhone 11, компанія Apple додала в «Камеру» своїх смартфонів функцію «Ніч». Вона автоматично активується, коли навколо недостатньо світла. Коли ви натискаєте на кнопку спуску, пристрій робить кілька фотографій з різною експозицією, а потім склеює їх в один знімок з використанням нейронних мереж – про це я розповідав на початку даного матеріалу.

Єдине, що можна регулювати в рамках нічного режиму iPhone, – довжину імітації витримки від однієї-пари до декількох секунд. Решта додаток зробить автоматично. За аналогічним принципом працюють такі ж режими на інших смартфонах – єдине, на деяких їх можна включити вручну.

Якщо ваш смартфон не підтримує нічний режим «з коробки», засмучуватися рано. Ви також можете використовувати сторонні додатки, які засновані на аналогічних принципах. Для iPhone підійде програма ProCam , а на Android можна спробувати ProShot .

3. Перейдіть на камеру з максимальним розміром діафрагми

Діафрагма – це отвір всередині камери вашого смартфона, від якого залежить кількість світла, що проходить через об’єктив і надалі досягає датчика. Якщо говорити простими словами, чим більше діафрагма, тим більш якісними вийдуть знімки в умовах недостатнього освітлення. Значення її розміру можна знайти в переліку технічних характеристик свого мобільного пристрою: сьогодні воно найчастіше коливається в межах від f / 1,5 до f / 2,4 і далі – чим менше значення після знака дробу, тим більше діафрагма. У деяких гаджетах (наприклад, в Samsung Galaxy S10) розмір діафрагми можна регулювати.

Коли мова заходить про зйомку у вечірній час доби і в умовах недостатнього освітлення, краще зробити вибір на користь камери з великим розміром діафрагми. Якщо у вашого смартфона їх кілька, виберіть найбільш чутливу до світла. Наприклад, в моєму iPhone 11 дві основні камери: ширококутня з розміром діафрагми f / 1,8 і надширококутня – f / 2,4. Очевидно, за допомогою першої можна зробити куди більш якісні вечірні знімки. На це недвозначно натякає і компанія Apple, яка активує режим «Ніч» при використанні надширококутної камери.

Приклад нічного знімка на надширококутню камеру iPhone 11

Приклад нічного знімка на надширококутню камеру iPhone 11

4. Відмовтеся від використання будь-яких додаткових зовнішніх лінз

На ринку достатньо додаткових зовнішніх лінз для смартфонів, які допоможуть перетворити картинку, одержувану за допомогою будь-якої з камер: є надширокий кут і риб’яче око, буває макро з різним ступенем наближення, можна спробувати телевики для оптичного зуму і навіть лінзи, які просто смішно спотворюють реальність . Недорогі китайські з AliExpress зазвичай виконані з пластика, який досить сильно знижує якість картинки. Дорогі Black Eye або чохли з об’єктивами Moment робляться зі скла, і вони дійсно допомагають створити необхідний творчий ефект.

Проте, навіть найякісніша зовнішня лінза стає додатковою перешкодою для світла, яке потрапляє на матрицю камери вашого смартфона. Саме тому її можна використовувати в яскравий сонячний день, але ось результат, який вийде в вечірній час, навряд чи обрадує.

Додаткова лінза

5. Постарайтеся збільшити витримку будь-яким можливим чином

Вище ми обговорили розмір діафрагми, від якого залежить кількість світла, що потрапляє на матрицю. Але крім цього також важливий час, який він впливає на неї, – його називають витримкою і вимірюють в секундах. Чим довше світло впливає на матрицю, тим більш яскраву і деталізовану картинку вийде отримати. У повноцінних фотоапаратах витримка вважається від моменту відкриття затвора після натискання відповідної кнопки до його закриття. У камерах мобільних пристроїв повноцінно реалізувати зміну витримки зазвичай неможливо чисто технічно. Тому найчастіше використовується імітація витримки.

Щоб зімітувати довгу витримку, смартфон безперервно робить фотографії задану кількість часу, а потім склеює їх в одне зображення. При підключенні нейронних мереж виходить дуже реалістично, тому виробники мобільних пристроїв навіть використовують даний прийом в своїх нічних режимах зйомки. Наприклад, після активації режиму «Ніч» на смартфонах з лінійки iPhone 11 за допомогою спеціального перемикача можна змінювати час витримки. Це ж часто можна зробити і на інших сучасних смартфонах. Чим вище витримка, тим яскравіше картинка – це правило.

Дога витримка

Приклад нічного фото з довгою витримкою на Samsung Galaxy S8

Довгу витримку можна також імітувати за допомогою сторонніх додатків. Робота з цією можливістю доступна в більшості програм для iPhone і Android. Підійде софт, про який говорили вище: ProCam для смартфонів Apple і ProShot для всіх інших. Для iOS також є спеціальна утиліта Cortex Camera .

6. Зведіть тряску до мінімуму за допомогою штатива або підручних засобів

Якщо ви вже спробували будь-який з додатків для довшого часу експонування, то повинні були звернути увагу на те, що знімки з її імітацією можуть виходити змазаними. Це трапляється, якщо під час захоплення світла трапляється тряска: навіть тремтячі руки вже можуть негативно позначитися на підсумковому кадрі. Щоб уникнути цього, потрібно використовувати засоби для фіксації смартфона в нерухомому стані. Можна спробувати як спеціальні штативи, які для цього призначені, так і будь-які підручні засоби: книги, коробки, стільці – все, на що пристрій можна поставити в нерухомому стані.

Смартфон на штативі

Штативи бувають навіть такими

Навіть якщо просто притиснути свої руки до тіла під час зйомки, щоб зменшити трясіння, це вже позитивно позначиться на знімках з імітацією довгої витримки. Врахуйте, що об’єкти в кадрі також повинні бути нерухомими. Якщо це людина, вона не повиненна ворушитися, поки йде зйомка.

7. Не забудьте відрегулювати світлочутливість камери

Параметр світлочутливості (ISO) відповідає за сприйнятливість матриці камери до світла, яке на неї надходить. Чим вона вища, тим яскравіше виходить фото. ISO можна регулювати за допомогою стандартного додатка камери або сторонніх утиліт. З світлочутливістю потрібно працювати дуже акуратно. Якщо завищувати її в день, фото будуть “зсвічені”. Якщо робити це ж в темний час доби, щоб освітлити кадр, на ньому відразу з’являться шуми. Найкраще орієнтуватися на реалістичність кадру, тоді і шумів буде мінімум. Намагатися перетворити ніч на день на фото – далеко не найкраща ідея.

8. Акуратно використовуйте спалах, а краще взагалі відмовтеся від нього

Під час створення вечірніх знімків немає сенсу використовувати спалах. Зазвичай він ефективний тільки на відстані кількох метрів. При цьому об’єкти, які потрапляють під її дію, засвічуються, а все інше так і залишається занадто темним. Кадр виходить грубим і неприродним.

Фото зі спалахом зліва і без спалаху справа - результат очевидний

Фото зі спалахом зліва і без спалаху справа – результат очевидний

Проте, якщо ви фотографуєте не самостійно, а з друзями, вони можуть допомогти вам створити цікавий кадр. Спалахи на їх смартфонах можна використовувати в ролі ліхтариків, які стануть додатковим джерелом світла, про який я говорив в першому пункті цього матеріалу. Щоб домогтися цікавого ефекту, краще світити на об’єкт з боку: зліва, справа, по кожній із діагоналей. Звичайно, помічники не повинні потрапити в кадр. Більш того, інтенсивність світіння ліхтарика зазвичай можна регулювати. Наприклад, на iPhone для цього досить затримати палець на його значку в «Пункті управління».

9. Знімайте у форматі RAW, щоб витягнути темні ділянки знімка і засвітки

RAW – цифровий негатив. Це файл зображення без стиснення, який зберігає абсолютно всі дані, які софт зумів зняти з матриці камери. Він призначений для подальшої обробки. За допомогою нього на нічних знімках можна позбутися від засвітів, а також витягнути темні ділянки, в яких загубилися деталі. RAW можна використовувати за допомогою додаткових додатків камери, про які було досить сказано вище. Деякі виробники вбудовують підтримку цифрових негативів в базові програми камер, але це швидше виняток, ніж правило.

iPhone RAW

10. Спробуйте знімати в чорно-білому режимі, щоб зменшити кількість шумів

Деякі смартфони оснащені спеціальними чорно-білими сенсорами, які призначені для зйомки в умовах недостатнього освітлення. Це, наприклад, стосується Huawei P9, за розробку камер якого відповідає компанія Leica. Проте, фотографувати в монохромі вийде на абсолютно будь-який смартфон – навіть на горезвісний iPhone. У останнього в стандартній «Камері» навіть кілька фільтрів відповідних є: «Чорно-білий», «Срібний», «Нуар». Вони роблять вечірні знімки більш атмосферними, а також вміло приховують шуми і інші недоліки знімків.

Підводячи пі дсумки: щоб зробити хороший вечірній знімок, просто включіть камеру

Зрештою, потрібно відзначити, що дійсно цікаві знімки в темний час доби виходять у тих, хто їх банально робить. Можна довго і нудно вивчати теорію, але без практики – проб і помилок – нічого не вийде. Проте, мої поради точно допоможуть домогтися максимальної якості на самому початку.

Наш канал в Telegram та сторінки на Facebook, Instagram та Twitter - це зручний спосіб відстежувати нові матеріали на сайті. А Google News доставить наші новини прямо в смартфон

Windows 10 вдалось запустити на популярному смартфоні Xiaomi

В минуле

Вражаючі можливості камери Honor 30 показали на відео

В майбутнє

Також буде цікаво