Статті

Що таке розширена реальність (XR): віртуальна (VR), доповнена (AR) і змішана (MR)?

Ми живемо в епоху, коли реальний і комп’ютерний світи перетинаються, створюючи приголомшливі комбінації.


Уявіть, як це жити в неймовірному науково-фантастичному всесвіті, де віртуальний досвід є невід’ємною частиною життя. І це вже наша реальність. Розширена реальність.

Що таке розширена реальність?

Термін розширена реальність (XR, extended reality) позначає комплекс імерсивних технологій, які об’єднують фізичний і віртуальний світи. XR – це термін широкого сенсу, він об’єднує в собі віртуальну реальність (VR), доповнену (AR) і змішану (MR).

Віртуальна реальність

VR дозволяє взаємодіяти з комп’ютерними моделями в штучному тривимірному середовищі за допомогою електронних пристроїв, таких як гарнітури, контролери та рукавички. Oculus Quest 2, мультимедійна розважальна система – одне з найвідоміших рішень на ринку віртуальної реальності.

Приклад програми VR – гра Batman: Arkрam VR, віртуальна частина всесвіту DC, повна кримінальних таємниць.

Доповнена реальність

AR доповнює реальне середовище комп’ютерними зображеннями, анімацією або текстом. Її можна випробувати, надівши розумні окуляри, а також за допомогою камери смартфонів і планшетів.

До інструментів доповненої реальності відносяться і фільтри Snapchat: вони додають до фотографій різні ефекти (елементи гардеробу, макіяж) або ж можуть змінити людину до невпізнанності. Ігровий хіт Pokemon Go – теж приклад доповненої реальності.

AR – найбільш використовувана технологія з сфері розширеної реальності тому, що вона споживає відносно мало обчислювальних ресурсів і підходить для різної персональної техніки.

Змішана реальність

MR – це гібрид між VR і AR. Вона покликана показати, як віртуальний і доповнений світи можуть перетікати один в інший. Також змішана реальність об’єднує цифрове і матеріальне середовище в одну сферу, де можна взаємодіяти з неіснуючими предметами в режимі реального часу. MR можна випробувати за допомогою спеціальних гарнітур, таких як Microsoft HoloLens.

Суть змішаної реальності добре відображає інтеграція Microsoft HoloLens зі Skype. Використання гарнітури під час сеансу зв’язку перетворює звичайний відеодзвінок на зразок реальної зустрічі. При цьому віртуальним сеансом можна управляти за допомогою рук.

Сфери, що змінилися під впливом розширеної реальності

Технології розширеної реальності знаходяться на етапі стрімкого розвитку. Перспективність їх впровадження вже оцінили багато сфер виробництва і послуг.

Роздрібна торгівля та маркетинг

Сфера торгівлі з кожним роком пропонує покупцям все більше розумних рішень. Набирає популярності віддалена примірка товарів. Магазин аксесуарів WatchBox впровадив AR, щоб дати клієнтам можливість приміряти віртуальні моделі реальних годинників на своєму зап’ясті. Відомий виробник меблів і предметів побуту IKEA запустив мобільний додаток IKEA Place AR. Він показує, як речі з каталогу компанії можуть виглядати у вашій квартирі. Зрозуміло, все це відбувається на екрані смартфона.

Освіта та навчання

Розширена реальність переміщує освітній процес у віртуальне середовище, безпечне для всіх учасників. Воно дозволяє моделювати небезпечні сценарії для практикуючих лікарів, пожежників і льотчиків з мінімальними ризиками і невеликими витратами. Досвід, придбаний у віртуальній реальності безцінний: він навчає справлятися з реальними ситуаціями в житті.

Що до прикладів, то морські піхотинці США розробили систему тренувального занурення на основі гарнітури Microsoft HoloLens MR. Віртуальна імітація військової потужності ворога допомагає солдатам підготуватися до реальних битв і відточити навички ведення бою.

Нерухомість

Сьогодні агенти з нерухомості влаштовують потенційним покупцям віртуальні тури по житлу. І це теж завдяки сучасним комп’ютерним технологіям. XR – це можливість досліджувати нерухомість без фізичного відвідування, швидко оглянути відразу кілька варіантів і вибрати, які з них варто відвідати особисто.

Індустрія розваг

Тут технології XR застосовуються з метою дати споживачам враження, недоступні в матеріальному світі. В першу чергу це стосується відеоігор, але також розширена реальність популярна у проведенні розважальних заходів, таких як виставки та виступи з живою музикою.

Технічні складності, пов’язані з розробкою додатків розширеної реальності

Для споживачів додатки XR корисні, видовищні і загальнодоступні. Всі проблеми, з якими стикаються розробники, залишаються за кадром. Найбільшу складність представляють наступні.

  • Конфіденційність даних

Додаткам XR дуже важливо збирати і обробляти дані про переваги і навіть емоції користувачів. Оскільки особиста інформація представляє великий інтерес для кіберзлочинців, розробникам XR-технологій доводиться чітко дотримувати вимог до захисту даних.

  • Фінансові витрати

Впровадження деяких комп’ютерних технологій обходиться настільки дорого, що більшість компаній не в змозі виділити окрему статтю витрат. У той же час нескладні рішення доповненої реальності, наприклад, фото- і відеофільтри для соціальних мереж, прості в реалізації і доступні кожному власникові мобільного телефону. Відносно дорогих вкладень вимагають технології VR і MR.

  • Проектування і розробка пристроїв для XR

Конструкція деяких пристроїв для сприйняття розширеної реальності може в прямому сенсі завдавати болю. Важкі шоломи, окуляри та ін. Створюють незручності при тривалому використанні, викликають перенапруження очних м’язів, болі в шиї і голові. З незвички перші спроби грати в VR закінчуються нудотою і запамороченням.

На даний момент технології XR недосконалі. Наприклад, Microsoft HoloLens можна управляти за допомогою жестів і голосових команд, проте управління жестами поки обмежується всього двома рухами рук.

Майбутнє розширеної реальності

З кожною новою технологією наш спосіб життя трішки змінюється. Хіба можна було уявити 30 років тому, що коли-небудь люди зможуть бігати вранці, слухаючи в навушниках улюблену музику, вести переговори з іноземними колегами через голосовий перекладач і щовечора спілкуватися через екран монітора з друзями і рідними. Чи варто говорити, що розширена реальність – це теж крок в неймовірне майбутнє.

В майбутньому пристрої розширеної реальності стануть основою для отримання персоналізованих відчуттів і досвіду, дадуть можливість бути присутнім на робочих і розважальних заходах, не залишаючи дому, дивитися концерти і спортивні змагання з ефектом присутності. Відчуття при цьому будуть мало відрізнятися від тих, що люди відчувають, перебуваючи на цих заходах особисто.

На основі XR рекламодавці зможуть створювати гіперперсоналізіровані пропозиції для мобільних пристроїв і громадських просторів. На цифрових екранах в публічних зонах кожен користувач буде бачити унікальні пропозиції на основі свого цифрового сліду.

У найближчі роки може з’явитися тенденція до проектування віртуальних навчальних зон для підготовки до кліматичних криз. XR забезпечить інтерактивну екологічну освіту на основі віртуальних просторів, де люди зможуть легко вивчати нові умови.

Смартфони, VR-гарнітури і AR-окуляри об’єднаються в один переносний пристрій, який замінить всі екрани, включаючи смарт-телевізори.

Новий погляд на реальність за допомогою технологій XR

Розширена реальність збільшує ефективність продажів у багатьох галузях, включаючи в першу чергу роздрібну торгівлю і розваги. Звичайно, розробникам належить зробити багато відкриттів і подолати багато перешкод для створення по-справжньому корисних і вражаючих рішень. Але схоже, що вже сьогодні ми близькі до епохи, коли реальний досвід буде складно відрізнити від віртуального.

Наші новини такожо доступні в Telegram, Facebook,Instagram та TwitterНовини по темі

Back to top button