Наука

“Ластівки низько літають до дощу”: Чому ця знаменита прикмета правильна

“Якщо ластівки низько літають – до дощу!” – цю прикмету в дитинстві чув кожен перший. І вона працює крутіше всяких Гідрометцентрів! Начебто тиша та гладь на небі, жодної хмаринки, а птахи біля самої землі. І через годинку-дві починається злива. Але чому пернаті так класно відчувають зміни в погоді?

Якщо ви захотіли пожартувати про метеозалежність, вітаю! Ви, насправді, не так вже й далекі від істини! У птахів є вбудований барометр, який реагує на зміни в тиску. Це допомагає пернатим орієнтуватися в просторі під час польоту.

Називається цей орган парабарабанним. Це невеликий пухирець, заповнений зсередини рідиною, на одній зі стінок якого є особливі нервові клітини, дуже чутливі до руху цієї рідини. Існує диво-міхур не сам по собі, він прив’язаний до структур пташиного внутрішнього вуха за дві зв’язки. Одна з них кріпиться до стремінця, інша – до барабанної перетинки.

Малюнок, на якому показано розташування парабарабанного органу (PTO). Cranial cavity і inner ear – мозкова коробка і порожнина внутрішнього вуха відповідно. li – зв’язки. С – стремінце.

Перед дощем тиск знижується. А отже, складний механізм приходить у рух. Зв’язки внутрішнього вуха напружуються, парабарабанний пухирець стискається, рідина в ньому змінює положення, а нервові клітини це відчувають. Вони-то і відсилають отриману інформацію прямо в пташиний мозок, мовляв: щось дивно це все виглядає і чується. Давай-но, пташечко, лити ближче до землі, а там на місці розберемося.

Але є ще одна причина, через яку пернаті літають біля землі. І вона набагато простіша за попередню – харчова! Усі птахи, за якими людина і вивела знамениту прикмету, переважно комахоїдні. І повітрям вони розсікають якраз-таки в гонитві за всякою мошкарою.

Гей! Летіти потрібно не від мого рота, а в нього!

Атмосферний тиск прибиває комах до землі куди сильніше за пернатих. До того ж перед опадами підвищується вологість, настає задуха. І якщо ми вологим повітрям тільки дихаємо, то комашки в ньому літають! Зайва переддощова волога крапельками осідає на тонких крильцях, і комахи спускаються нижче. Адже літати їм стає в рази складніше. А за ними і пернаті, що їх їдять.

Крапельки води дуже легко прилипають до комах, роблячи їх важчими.

На завершення можна сказати, що ця знаменита прикмета про низький політ птахів до дощу є абсолютною правильною навіть з точки зору науки. Спасибі нашим предкам за уважність 😀


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button