Наука

Чи можна після лікування раку захворіти на інший його вид: відповідь лікарів

Одна з головних проблем охорони здоров’я – можливість повернення онкології у пацієнтів. Але наскільки це ймовірно і чи можна захворіти на інший різновид раку після проходження лікування?

Навіть після успішного лікування іноді кілька ракових клітин залишаються в сплячому стані. Згодом вони знову можуть почати рости і призвести до різних симптомів. Це відомо як рецидив раку. Нова хвороба може належати до того ж типу, що й попередня, але іноді може почати рости в новому місці.

Нові варіанти скринінгу та лікування дали змогу знизити частоту рецидивів багатьох типів раку. Так, у період з 2004 по 2019 рік ризик рецидиву раку товстої кишки знизився на 31-68%. Для більшості різновидів раку найвищий ризик його повернення спостерігається протягом перших трьох років після настання ремісії. Далі кожен прожитий день уже знижує ймовірність знову зіткнутися з онкологією.

лікарняний

Цього року стало відомо, що Сарі Фергюсон, герцогині Йоркській, поставили діагноз “злоякісна меланома”. Сталося це незабаром після лікування раку молочної залози. Найімовірніше, це новий рак, який не є рецидивом або метастазами першого.

Австралійські дослідження, проведені в Квінсленді й Тасманії, демонструють, що в дорослих, які перенесли рак, імовірність розвитку другого типу раку приблизно на 6-36% вища, ніж ризик виникнення раку в загальній популяції.

Ризик виникнення нового різновиду раку після лікування іншого типу онкології пов’язаний зі способом життя, генетичними та екологічними факторами. Також підвищений ризик частково обумовлений впливом на організм деяких методів лікування раку і процедур візуалізації. Але порівняно з користю від цих процедур цей ризик невеликий.

У згаданих вище дослідженнях найзначніший ризик виникнення нового раку був у людей, які пережили рак голови та шиї або гематологічний рак (рак крові). Крім того, люди, у яких рак був діагностований у дитинстві, підлітковому або молодому віці, теж мають більший ризик виникнення нового раку.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

GSMinfo

Головний редактор видання GSMinfo. Захоплюєтся авіацією та інформаційною безпекою.
Back to top button