Статті

Правила гри міняються: чим новий ШІ від Apple краще за інших

Багато АІ-оновлень від Apple, які компанія нещодавно презентувала, викликали подив і були названі запізнілими. Але принцип роботи нової системи Apple Intelligence – революційний і може стати новим стандартом у галузі

Багато людей, хоча і захоплюються можливостями штучного інтелекту, нечасто використовують його в повсякденному житті. Насамперед тому, що для різних завдань потрібно багато додатків і підписок.

Друга проблема – конфіденційність. Навіть якщо використовувати ШІ для простих завдань, наприклад, щоб скласти розклад або поспілкуватися з колегами, немає гарантії, що великі і жадібні до даних ШІ-компанії не стануть зловживати вашою особистою інформацією. Багато хто вважає, що виробники ставлять свої турботи про прибуток вище за безпеку користувачів.

Але тепер Apple у грі. На конференції Worldwide Developers Conference (WWDC), яка проходила 10-14 червня 2024 року, компанія анонсувала Apple Intelligence – свою версію генеративного ШІ. Це не просто черговий чат-бот або генератор зображень. Apple Intelligence – ціла ШІ-система, яка буде вбудована в три нові операційні системи компанії: iOS 18, iPadOS 18 і macOS Sequoia. Це дуже вдалий приклад інтеграції ШІ – він завжди поруч, коли потрібен, і непомітний, коли не потрібен.

Але найбільше дивує, якого рівня конфіденційності вдалося домогтися Apple. Нова АІ-система аналізує величезну кількість користувацької інформації, але влаштована так, що сама компанія не може її отримати. Іншими словами, Apple Intelligence – це перша платформа генеративного ШІ, яка захищає конфіденційність користувачів.

Журналіст Fast Company поговорив зі старшим віцепрезидентом Apple з розробки ПЗ Крейгом Федерігі про заходи безпеки даних і про те, як ШІ вплине на Apple, користувачів і всю індустрію.

“Абсолютно нова планка”

“Ця технологія змінить усе, як свого часу це зробили інтернет і мобільні телефони, – каже Федерігі. – ШІ розвиватиметься протягом багатьох років. У цьому він схожий на інші інновації, наприклад мікропроцесори, які теж довго змінювалися й удосконалювалися”. (В Apple розвиток мікропроцесора призвів до появи Macintosh – першого у світі персонального комп’ютера, орієнтованого на пересічних користувачів. iMac дав багатьом людям доступ до інтернету. А iPhone простимулював тренд на мобільні телефони).

За допомогою Apple Intelligence компанія планує створити більш комфортний, персоналізований досвід взаємодії між ШІ та людьми. Технологія має бути корисною, простою у використанні та безпечною – не всі інструменти генеративного ШІ можуть цим похвалитися.

“Методи опрацювання даних у різних АІ-сервісах і додатках із чат-ботами суттєво відрізняються. А гарантій захисту майже немає”, – каже Федерігі. Він не навів конкретних прикладів, але очевидно, що сьогодні рідкісний АІ-сервіс або функція не викликає побоювань з приводу конфіденційності.

“Ми хотіли встановити зовсім іншу планку, – каже Федерігі. – Ми пропонуємо персональний ШІ, який дає змогу користувачам контролювати поширення особистої інформації – це наше фундаментальне й обов’язкове правило. Ніхто, зокрема сама Apple, не може отримати доступ до цієї інформації, навіть якщо вона потрапляє в наш центр обробки даних”.

Конфіденційність, якої немає в інших

Робота ШІ або LLM (великої мовної моделі) вимагає значних обчислювальних потужностей, якими не володіють більшість смартфонів і ПК. Щоб розв’язати цю проблему, компанії запускають свої ШІ на потужних серверах, тому аналіз і обробка призначених для користувача даних і запитів відбувається в хмарі.

Але новітні пристрої Apple, зокрема всі комп’ютери Apple Silicon Mac і iPad, а також iPhone серії 15 Pro, працюють на новітніх чіпах – вони настільки потужні, що можуть запускати й обробляти багато ШІ-завдань прямо на пристрої. Тому дані користувачів не потрапляють на віддалений сервер, а отже, і до Apple.

Звісно, в деяких випадках навіть чіпам новітніх комп’ютерів Mac і iPhone не вистачає потужності та швидкості для обробки запиту локально на пристрої. У цьому разі він відправляється в хмарні сервери Apple. Однак серверний ШІ в Apple дуже відрізняється від подібних рішень інших великих гравців на ринку, таких як OpenAI і Google.

Серверна ШІ-технологія Apple, яка називається Private Cloud Compute (PCC), відправляє в хмару для обробки лише необхідний мінімум даних з вашого пристрою. Ці сервери, створені компанією за індивідуальним замовленням, не зберігають дані – інформація видаляється, після того як оброблений запит повертається користувачеві. (Насправді PCC розробили спеціально, для того щоб жоден співробітник Apple не зміг побачити дані користувачів).

Це не голослівні обіцянки Apple. Компанія надала доступ до серверних ресурсів Apple Intelligence незалежним дослідникам безпеки, щоб показати, що всі заяви про конфіденційність PPC відповідають дійсності. Усі ці заходи викликають довіру, небачену раніше у сфері ШІ.

Журналіст Fast Company запитав Федерігі, чи вірить він у те, що настане день, коли комп’ютерні процесори стануть настільки потужними, що серверна технологія, подібна до PCC, стане непотрібною.

“Не виключено, – каже він, – але навіть за такого розкладу в користувачів виникатимуть запити, відповіді на які можна отримати тільки в сховищах знань за межами пристроїв. Наприклад, локальний LLM навряд чи володітиме такою актуальною інформацією, як час роботи ресторану. Тому в майбутньому, найімовірніше, технологія PPC відіграватиме певну роль у взаємодії із зовнішніми сервісами”.

Інтеграція з ChatGPT

Також Федерігі розповів Fast Company, що Apple Intelligence – це система персонального інтелекту. Вона аналізує дані на пристрої – фото, контакти, повідомлення, електронні листи, – щоб виконувати персоналізовані завдання для конкретного користувача.

Він навів приклад: можна доручити Apple Intelligence “надіслати електронного листа далеким родичам, нагадати їм, що вечірка з нагоди ювілею вашого батька почнеться опівдні, і вказати дорогу до ресторану” – вона зробить усе за вас. Навіть не потрібно повідомляти, хто ваші родичі і про який ресторан ідеться – найімовірніше, Apple Intelligence уже отримала інформацію про це з даних на пристрої.

І все ж Федерігі визнає, що LLM, які володіють широким спектром знань, узятих з публічних джерел (такі як ChatGPT), теж можуть бути корисними. “У цих великомасштабних моделей є цікаві можливості, і користувачі це цінують. Тому ми вирішили інтегрувати їх у наш продукт, щоб зробити доступнішими, ніж будь-коли”, – говорить він.

У зв’язку з цим Apple уклала партнерську угоду з OpenAI, в рамках якої вони спільно створюватимуть ШІ-рішення для своїх платформ. Важливо зазначити, що ChatGPT від OpenAI – не основа Apple Intelligence. Нова АІ-система працює виключно на базі моделей Apple.

ChatGPT приходить на допомогу, коли в користувача виникає складний запит, який не під силу локальному ШІ. Тому тепер на Mac або iPhone можна відправити завдання чат-боту від OpenAI – наприклад, попросити написати сценарій фільму.

Інтеграція з ChatGPT теж відповідає критеріям конфіденційності. Користувацькі дані ніколи не надсилаються в OpenAI без дозволу. Перш ніж надсилати будь-який запит у ChatGPT, вам доведеться вручну підтвердити, що ви хочете це зробити.

Федерігі пояснив, що в якості першого партнера Apple вибрала OpenAI, тому що GPT-4o зараз – найкращий LLM-сервіс для широкого кола користувачів. Але в майбутньому компанія планує співпрацювати з іншими гравцями, це дасть змогу користувачам вибрати те, що їм підходить найбільше.

“Наприклад, лікарю та юристу можуть стати в пригоді різні моделі, адаптовані під їхні професійні завдання. Тому в кінцевому підсумку відмінні LLM добре доповнять нашу систему персонального ШІ”, – говорить він.

Китайський фактор

Під час свого виступу на конференції WWDC Apple не згадала про Китай – другий за величиною ринок для Apple і, отже, один із найважливіших. Але в цій країні діють набагато суворіші правила щодо АІ-моделей, особливо від іноземних компаній. Журналіст Fast Company запитав у Федеріги, чи буде там доступна Apple Intelligence.

“Ми, звісно, хочемо надати найкращі можливості наших продуктів усім клієнтам, – поділився він, – але в деяких регіонах світу існують свої правила, яких потрібно дотримуватися”. Однак Федерігі все ж підтвердив, що Apple вже почала працювати в цьому напрямку.

Чи стане Apple найбільшою ШІ-компанією

Користувачі Apple, представники техноіндустрії та інвестори з Волл-стріт з нетерпінням чекали офіційного виходу компанії на ринок штучного інтелекту. Багато хто говорив, що компанія запізнилася, адже її конкуренти, як-от Google і Microsoft, майже одразу вступили в АІ-перегони, після того як ChatGPT викликав фурор наприкінці 2022 року.

Але Apple вже багато років використовує ШІ у своїх продуктах (використовуючи термін “машинне навчання”), а з випуском системи Apple Intelligence, орієнтованої на конфіденційність, компанія вирвалася вперед. Її нове АІ-рішення вже доступне розробникам у вигляді бета-версії і з’явиться у користувачів восени 2024 року.

Нові операційні системи iOS 18, iPadOS 18 і macOS Sequoia будуть доступні на десятках мільйонів пристроїв по всьому світу.

Від прямої відповіді на запитання журналіста Fast Company про амбіції Apple стати однією з найбільших компаній у сфері штучного інтелекту Федерігі ухилився, перевівши розмову в бік користувацького досвіду. “Це наш вектор. Ми оцінюємо себе за тим, який досвід ми надаємо нашим клієнтам, як захищаємо їхні інтереси. ШІ – це всього лише засіб досягнення мети”, – сказав він.


Читай нас в Google News | Telegram | Facebook | Twitter

Back to top button